علائم اعتیاد به متادون

علائم اعتیاد به متادون را می شناسید ؟ متادون در اصل یک دارو کمکی برای ترک اعتیاد به هروئین، تریاک و سایر مواد مخدر است ولی در بسیاری از موارد خود این دارو مورد سومصرف قرار می گیرد. با این حال نباید این نکته را فراموش کرد که خود متادون خاصیت اعتیادآوری بسیار بالایی دارد. به خاطر باید تمام روش های درمان با متادون زیر نظر متخصص ترک اعتیاد انجام شود. در غیر این صورت تنها باعثت اعتیاد فرد از ماده ای به ماده دیگر می شود. در صورتی که نشانه ها و علائم اعتیاد به متادون را در خود یا هر یک از نزدیکان خود می بینید بهتر است هر چه سریعتر از یک متخصص ترک اعتیاد مشاوره بگیرید. 
بیشتر بخوانید : انواع مواد مخدر 

 

علائم اعتیاد به متادون

استفاده از متادون حتی در چند بار اول باعث بروز نشانه‌هایی در رفتار و جسم بیمار می‌شود. با دقت به این نشانه‌ها تا حدودی می‌توان مطمئن شد که فرد از متادون استفاده می‌کند. با این‌حال دقت داشته باشید که این نشانه‌ها ممکن است به هر دلیل دیگری نیز اتفاق بیفتد. به همین خاطر تشخیص دقیق این موضوع تنها به عهده متخصص است. ازجمله علائم اعتیاد به متادون عبارت است از:

نشانه های رفتاری اعتیاد به متادون

 • احساس خستگی و خواب‌آلودگی
 • گیجی و از دست دادن تمرکز
 • تحریک‌پذیری
 • اختلالات خواب
 • بروز مشکلات در روابط جنسی

علائم جسمی اعتیاد به متادون

 • ورم صورت
 • تهوع و استفراغ
 • تعریق
 • سردرد
 • اختلال در چرخه قاعدگی خانم‌ها

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد معتاد [/box]

 

نحوه تشخیص نشانه های اعتیاد به متادون

از جمله مهمترین علائم اعتیاد به متادون می توان به موارد زیر اشاره داشت : 

بالا رفتن میزان مصرف

یکی از نشانه‌های اعتیاد در تمامی مواد مخدر بالا رفتن تدریجی میزان مصرف است. پس از مصرف متادون یا هر مخدر دیگر برای یک مدت مشخص، بدن به آن عادت می‌کند. این شرایط باعث می‌شود که مصرف مخدر دیگر به‌اندازه قبل لذت نداشته باشد. به همین خاطر بیمار مجبور است برای دستیابی به احساس لذت میزان مصرف را افزایش دهد.

بروز نشانه‌های منفی

متادون یکی از انواع مخدرهایی است که وابستگی‌های جسمانی و روانی ایجاد می‌کند. به همین خاطر کسانی که به این ماده اعتیاد دارند در صورت قطع ناگهانی یا کاهش میزان مصرف دچار نشانه‌های ناخوشایندی می‌شوند. نشانه‌هایی مثل درد عضلانی و یا احساس خشم و تحریک‌پذیری باعث می‌شوند که فرد برای بازگشت به شرایط طبیعی به سراغ استفاده مجدد از متادون برود.

کاهش بهره‌وری

معتادین به متادون معمولاً بخش عمده‌ای از زمان خود را صرف پیدا کردن یا مصرف این ماده می‌کنند. به همین خاطر از سایر جنبه‌های زندگی خود عقب می‌مانند. غیبت‌های کاری، افت تحصیلی و کاهش رابطه با دوستان ازجمله نشانه‌هایی هستند که خبر از اعتیاد به متادون می‌دهند.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : متادون چیست [/box]

 

نشانه‌های قطع مصرف متادون

همان‌طور که گفتیم یکی از راه‌های تشخیص اعتیاد به متادون نشانه‌های ترک هستند. این نشانه‌ها هنگامی نمایان می‌شود که بیمار برای مدتی نتواند از متادون استفاده کند و یا میزان مصرف کمتر از مقدار همیشگی باشد. نشانه‌های رایج ترک متادون عبارتند از:

 • بی‌خوابی و بی‌اشتهایی
 • اضطراب و تحریک‌پذیری
 • سردرد
 • دل‌درد
 • اسهال
 • مشکلات بینایی

تست اعتیاد به متادون

روش‌های مختلفی برای بررسی اعتیاد به متادون وجود دارد. این آزمایش‌ها معمولاً به دو دسته تست‌های سریع خانگی و همین‌طور تست‌های آزمایشگاهی تقسیم می‌شوند. اگرچه تست‌های خانگی در زمان کوتاهی به شما جواب می‌دهند اما احتمال خطا و تقلب در آن‌ها بالاست. در مقابل تست‌های آزمایشگاهی نتایج دقیق‌تری ارائه می‌کنند اما نیاز به زمان بیشتری برای پاسخگویی دارند. ازجمله تست‌های معتبر برای بررسی اعتیاد به متادون می‌توان به تست ادرار، خون، بزاق و موی سر اشاره کرد. رایج‌ترین این تست‌ها که بیش از دیگران مورداستفاده قرار می‌گیرد تست ادرار است. بااین‌حال امکان تقلب در این تست نیز وجود دارد. بهترین و دقیق‌ترین روش برای بررسی اعتیاد به مخدرهای مختلف آزمایش موی سر است. اما این روش به دلیل هزینه بالایی که دارد معمولاً مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. 

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : تست متادون [/box]

 

عوارض اعتیاد به متادون

متادون از آن دسته داروهایی است که اثرات منفی بسیاری روی بدن می‌گذارد. به همین خاطر است که شناخت این ماده و همین‌طور نشانه‌های اعتیاد به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. رایج‌ترین مشکلی که به دنبال استفاده از متادون برای بیمار پیش می‌آید مشکلات کبدی و به‌خصوص سرطان کبد هستند. سایر عوارض اعتیاد به متادون عبارت است از:

 • آسیب دیدن دندان‌ها
 • بیماری‌های تنفسی
 • بیماری‌های روانی مانند اختلالات شخصیت
 • بیماری‌های قلبی و عروقی

موارد ممنوعیت استفاده از متادون

همان‌طور که گفتیم متادون عوارض بسیاری دارد. اما این عوارض در برخی افراد بیشتر است. یا حتی می‌تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر قبل از اینکه از متادون استفاده کنید حتماً از نبود بیماری‌ها یا داروهایی که با آن تداخل دارند اطلاع کافی کسب کنید. ازجمله موارد منع مصرف متادون عبارت است از:

 • بیماران مبتلا به اختلالات کلیه و کبد
 • بیمارانی که مشکلات قلبی یا تنفسی دارند
 • استفاده هم‌زمان متادون و الکل
 • استفاده هم‌زمان متادون با داروهای آرام‌بخش به‌خصوص بنزودیازپین‌ها

علائم مسمومیت با متادون

درصورتی‌که میزان متادون در خون بیمار از مقدار مشخصی بالاتر برود احتمال مسمومیت و حتی مرگ نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین خاطر درصورتی‌که نشانه‌های زیر را در فردی می‌بینید هرچه سریع‌تر او را به یکی از مراکز درمانی برسانید:

 • افت سطح هوشیاری
 • سردی بدن
 • آرام شدن تنفس
 • افت فشارخون یا ضربان قلب

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد با متادون [/box]

 

برای ترک اعتیاد به متادون چه باید کرد؟

ترک اعتیاد همیشه با نشانه‌های ناخوشایندی همراه است. به همین خاطر بسیاری از مصرف‌کنندگان مخدرها از ترک می‌ترسند. بااین‌حال اگر تصمیم شما برای ترک اعتیاد به متادون جدی است باید این کار را زیر نظر متخصصین انجام دهید. متادون مخدر بسیار قوی است که ترک غیراصولی آن می‌تواند عوارض بسیاری داشته باشد. به همین خاطر بهترین روش برای ترک اعتیاد به این مخدر کمک گرفتن از یک متخصص و شروع سم‌زدایی تدریجی است.

یکی از جدی‌ترین مشکلات کسانی که تجربه ترک اعتیاد را داشته‌اند این است که دیر یا زود به سمت مصرف مجدد برمی‌گردند. مصرف مجدد علاوه بر اینکه اعتمادبه‌نفس بیمار و امید او به بهبودی را از بین می‌برد. باعث می‌شود که فرد حجم استفاده از مخدر را افزایش بدهد. و این موضوع می‌تواند مشکلات بسیاری برای سلامتی او داشته باشد. بهترین راه چاره برای اینکه پس از ترک به سراغ استفاده مجدد از مخدرها نروید این است که جلسات مشاوره یا بازپروری را جدی بگیرید. این جلسات به شما کمک می‌کنند تا راهکارهایی را برای مبارزه با میل روانی به مصرف مجدد یاد بگیرید. پس می‌توان گفت بهترین روش برای ترک اعتیاد به متادون استفاده از سم‌زدایی تدریجی و همین‌طور کمک گرفتن از جلسات مشاوره است.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : ترک متادون [/box]

 

خدمات ترک اعتیاد به متادون آواژه

اعتیاد و همین‌طور ترک آن یک موضوع فردی نیست. در تمامی مراحل این موضوع خانواده‌ها نیز درگیر هستند. حتی بسیاری از مواقع رفتارهای اشتباه خانواده است که باعث بازگشت به سمت مصرف مجدد یا بی‌میلی به ترک اعتیاد می‌شود. به همین خاطر یکی از خدمات مرکز مشاوره آواژه این است که در کنار درمان بیمار جلساتی هم برای آموزش خانواده برگزار می‌شود و راه‌های برخورد با بیماری که به‌تازگی استفاده از مخدر را ترک کرده به آن‌ها آموزش داده می‌شود.

علاوه بر خانواده‌درمانی یکی دیگر از مزایای مرکز آواژه این است که شما می‌توانید در یک مرکز به تمامی خدمات لازم برای ترک اعتیاد دسترسی داشته باشید. این موضوع باعث می‌شود تا شما رفاه بیشتری را تجربه کنید و برای دریافت خدمات مشاورت ترک اعتیاد می توانید با متخصصان مرکز آواژه تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

متادون چیست؟

متادون یکی از انواع مخدرهای خانواده تریاک است که در آزمایشگاه ساخته می‌شود. از این دارو معمولاً به‌عنوان درمان کمکی برای ترک اعتیاد به سایر مخدرها استفاده می‌شود.

آیا راهی برای ترک اعتیاد به متادون وجود دارد؟

بله؛ اگرچه متادون مخدر بسیار قوی است و ترک آن نیز خیلی راحت نیست بااین‌حال امروزه روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد به این مخدر وجود دارد. بهترین روش برای ترک اعتیاد به متادون استفاده از روش سم‌زدایی تدریجی در کنار جلسات مشاوره است.