علائم اعتیاد به هروئین

آشنایی با علائم اعتیاد به هروئین یکی از مسائلی است که برای بسیاری از خانواده‌ها اهمیت بسیاری دارد. هروئین به‌عنوان دارویی که از مورفین یا کدئین تهیه می‌شود در ابتدا به‌عنوان یک مسکن در زمینه‌های پزشکی مورداستفاده قرار گرفت اما پس از مدتی و با توجه به خاصیت اعتیادآوری بالایی که دارد استفاده از آن ممنوع شد. با این حال مصرف غیر قانونی آن تا کنون ادامه پیدا کرده است و به عنوان قوی ترین ماده مخدر شناخته می شود و سالانه افراد زیادی را درگیر اعتیاد می کند. شما با آشنایی با علائم اعتیاد به هروئین می توانید اعتیاد به آن را نزدیکان خود تشخیص دهید. توصیه می کنیم در صورت مشاهده این علائم هر چه سریعتر برای درمان و ترک اعتیاد آن اقدام نمایید. 

 

هروئین چیست

هروئین یا (دی استیل مورفین) یکی از انواع مواد مخدر است که از مورفین تهیه‌شده و قدرت اثرگذاری آن چندین برابر بیش از مورفین است. به‌طورکلی به تریاک و مواد مخدری نظیر مورفین و هروئین که از آن تهیه می‌شوند اوپیوم یا افیون گفته می‌شود. اصلی‌ترین مکانیسم عمل این دسته از مواد مخدر، کند کردن فعالیت دستگاه عصبی مرکزی است. به عبارتی این مواد با اتصال به گیرنده‌های درد در مغز باعث افزایش ترشح مسکن‌های طبیعی شده و از این طریق باعث ایجاد یک احساس آرامش و سرخوشی کاذب در فرد می‌شود.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : تست هروئین  [/box]

نشانه‌های اعتیاد به هروئین

استفاده از هروئین مانند هر ماده مخدر دیگر باعث بروز نشانه‌های جسمی و روانی خاصی می‌شود که نشان‌دهنده استفاده از این ماده مخدر است. البته این نشانه‌ها با توجه به سن، جنس، وزن و همین‌طور سابقه مصرف متفاوت خواهد بود. بااین‌حال برخی از شایع‌ترین نشانه‌ها استفاده از هروئین عبارتند از:

_احساس آرامش و سرخوشی کاذب که با خلق معمول فرد متفاوت است

_احساس خواب‌آلودگی

_کاهش اشتها

_خشکی دهان

_گیجی و سردرگمی

_کاهش تنفس

_کاهش میل جنسی

 

علائم اعتیاد به هروئین

علاوه بر نشانه‌هایی که در ارتباط با استفاده از هروئین بیان شد، اعتیاد به این ماده مخدر علائمی را به همراه خواهد داشت که خبر از وابستگی جسمی و روانی به آن می‌دهند. البته به خاطر داشته باشید که تشخیص قطعی ابتلای فرد به اعتیاد و همین‌طور نوع ماده مصرفی مباید حتماً زیر نظر متخصصین این حیطه صورت بگیرد. در ادامه به علائم اعتیاد به هروئین اشاره خواهیم کرد. برای اشنایی با سایر انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

1. ایجاد تحمل دارویی

تحمل دارویی به این معناست که پس از مدتی فرد متوجه می‌شود استفاده از ماده مخدر دیگر به‌اندازه سابق باعث بروز احساس لذت در وی نمی‌شود و برای دستیابی به لذت پیشین باید مقدار مصرف را افزایش دهد. این پدیده معمولاً باعث خواهد شد که فرد به ‌مرور زمان بیش‌ازپیش دچار وابستگی به ماده مخدر شده تا جایی که بدون استفاده از آن امکان تجربه شرایط نرمال را نخواهد داشت.

2. علائم اعتیاد به هروئین | بروز نشانه‌های ترک

افرادی که به استفاده از هروئین اعتیاد دارند پس از مدتی وابستگی جسمی و روحی به این ماده را تجربه خواهند کرد. این موضوع به معنای آن است که در صورت عدم استفاده از این ماده مخدر فرد علائم ناخوشایند جسمی و روانی نظیر بی‌قراری و درد عضلانی را تجربه خواهد کرد.

3. رفتارهای دارو جویی

به دنبال اعتیاد به هروئین، فرد زمان زیادی از روز را صرف استفاده از این ماده مخدر، تلاش برای تهیه آن یا برنامه‌ریزی برای استفاده از آن خواهد کرد. درنتیجه بهره‌وری وی در سایر زمینه‌ها کاهش پیداکرده و مشکلاتی درزمینهٔ مسائل تحصیلی، شغلی و به‌خصوص خانوادگی فرد اتفاق خواهد افتاد.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد به مواد مخدر [/box]

نشانه‌های قطع مصرف هروئین

علائم ترک یا همان نشانه‌های وابستگی به هروئین عبارتند از:

  • بی‌قراری
  • تحریک‌پذیری
  • تعریق بیش‌ازحد
  • افسردگی
  • درد عضلانی
  • دردهای شکمی، اسهال، تهوع و استفراغ

درصورتی‌که فرد مصرف ماده مخدر را به‌یک‌باره قطع کند و یا نسبت به قبل مقدار کمتری از این ماده را استفاده کند، این نشانه‌ها ظرف حداکثر 12 ساعت بروز پیداکرده و شدت آن‌ها به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند.

 

علائم اعتیاد به هروئین | علائم مسمومیت با هروئین

به دنبال اعتیاد به هروئین، مسمومیت یا اوردوز یکی از مشکلاتی است که احتمال می‌رود برای فرد پیش بیاید. مسمومیت می‌تواند به دنبال بالا رفتن تحمل دارویی و یا استفاده همزمان از انواع مواد مخدر ایجاد شود. در ادامه مهم‌ترین نشانه‌های اعتیاد به هروئین را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. درصورتی‌که با هریک از این نشانه‌ها مواجه شدید هرچه سریع‌تر فرد را به مراکز درمانی انتقال دهید.

_احساس گیجی بیش‌ازحد

_کاهش ضربان قلب و فشارخون

_تنفس کند یا ایست تنفسی از علائم اعتیاد به هروئین

_تیرگی و کبودشدن لب‌ها

_صدای خرخر و حالتی شبیه خفگی

_بیهوشی و اغما

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : ترک هروئین [/box]

راه های پایان دادن اعتیاد به هروئین

اعتیاد به هروئین در درازمدت می‌تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. ابتلا به بیماری‌های روانی نظیر افسردگی یا اختلالات زوال عقل، ناباروری و کاهش میل جنسی و همچنین افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ایدز یا هپاتیت ازجمله بیماری‌هایی هستند که به دلیل استفاده از سرنگ‌های مشترک آلوده بروز پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این اعتیاد باعث بروز مشکلات جدی در زندگی خانوادگی و موقعیت شغلی و تحصیلی فرد خواهد شد و به همین خاطر باید نسبت به درمان این اختلال توجه ویژه‌ای شود. یکی از مشکلاتی که بسیاری از معتادین به هروئین و خانواده‌های آن‌ها تجربه می‌کنند، شروع مصرف مجدد ماده مخدر پس از یک دوره ترک است. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود که در کنار مراحل سم‌زدایی و درمان‌های فیزیولوژیک که برای ترک اعتیاد به هروئین مورداستفاده قرار می‌گیرد، از جلسات بازپروری و روان‌درمانی نیز برای این بیماران استفاده شود.

ازجمله مسائلی که در جلسات بازپروری موردتوجه قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. آگاهی بخشی به فرد در ارتباط با میل به مصرف مجدد، نشانه‌های این تمایل و همین‌طور راه‌های مبارزه با آن

2. کمک به فرد برای بهبود بیماری‌های روحی و مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی

3. شناسایی مشکلات زیر بنایی که باعث گرایش فرد به اعتیاد شده و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها

4. کمک به فرد برای بهبود روابط خانوادگی و دوستانه و به دست آوردن موقعیت اجتماعی ازدست‌رفته

برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

هروئین چیست؟

هروئین نام یک ماده مخدر سفیدرنگ است که از مورفین تهیه می‌شود.

علائم اعتیاد به هروئین | از کجا بفهمیم فردی هروئین مصرف کرده است؟

استفاده از هروئین باعث بروز علائمی در وضعیت جسمی و روحی فرد می‌شود که از آن جمله می‌توان به احساس آرامش و سرخوشی، خواب‌آلودگی و گیجی و کاهش اشتها اشاره کرد.

بهترین روش برای ترک اعتیاد به هروئین چیست؟

برای ترک اعتیاد به هروئین روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به مدت مصرف، شرایط جسمی فرد و سایر عوامل متخصص از یکی از آن‌ها استفاده می‌کند با این‌حال درصورتی‌که از جلسات بازپروری و مشاوره روانی در کنار مراحل درمان فیزیولوژیک استفاده شود احتمال اثرگذاری آن به‌مراتب افزایش پیدا می‌کند.