ازدواجزوج و خانواده

بالا رفتن سن ازدواج

بالا رفتن سن ازدواج نه تنها نگرانی خانواده ها بلکه از جمله نگرانی های جامعه نیز است. خیلی اوقات بالا رفتن سن مردان مجرد باعث سختگیرتر شدن آن‌ها و عدم مسئولیت پذیری شان می شود. در مقابل افزایش سن ازدواج خانم ها، فرصت مادر شدن شان را کاهش می دهد، این عوامل به علاوه سایر عوامل درونی و بیرونی، فشار روحی و روانی زیادی به جوانان و خانواده های آن ها وارد می کند. اما واقعا چه چیزهایی باعث افزایش سن ازدواج شده اند؟ چگونه می توان به جوانان کمک کرد تا زودتر بتوانند همسرشان را انتخاب کرده و تشکیل خانواده دهند؟ برای پاسخ به این سوالات، در ادامه درباره عوامل و راه های مقابله با بالا رفتن سن ازدواج صحبت کرده‌ایم.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

بالا رفتن سن ازدواج

طبق آمار ازدواج های ثبت شده، سن عروس و دامادها به نسبت افزایش داشته است. این موضوع می‌تواند در سطوح مختلف جامعه تاثیرات خود را بگذارد. اما نباید تنها با یک عینک به این مساله نگریست، چرا که در کنار معایب، مزایایی نیز داشته است که در ادامه به این موضوع پرداخته ایم.

مزایا افزایش سن ازدواج

در جامعه کنونی به دلیل پیچیده‌تر شدن ساختارهای اجتماعی و بروز مسائل جدید سن ازدواج بالا رفته است. مثلا اگر در گذشته زنان بین 10 تا 20 سالگی ازدواج می‌کردند اما امروزه بین 20 تا 30 سالگی وارد زندگی مشترک می‌شوند. این اتفاق را نه می‌توان کاملا منفی انگاشت و نه می‌توان صرفا به طور مثبت ارزیابی کرد چرا که این پدیده مثل هر پدیده دیگری نکات منفی و مثبت خودش را دارد.

بالا رفتن سن ازدواج به پسران و دختران این فرصت را می‌دهد که در زمینه‌های شغلی و تحصیلی پیشرفت کنند، به خودشناسی برسند و استقلال پیدا کنند. اما از طرف دیگر طولانی‌تر شدن زمان تجرد باعث بروز مشکلات روحی‌، جسمی و اجتماعی زیادی می‌شود که نمی‌توان از آن ها چشم پوشی کرد.

بیشتر بخوانید : سن ازدواج

علل بالا رفتن سن ازدواج

بالا رفتن سن ازدواج دلایل متعددی دارند. برخی از این دلایل به اجتماع مربوطند و برخی دیگر به خانواده و خود فرد بستگی دارند:

1. علاقه به ادامه تحصیلات دانشگاهی

با فراگیرتر شدن علم و تخصصی‌تر شدن مشاغل، امروزه اکثر افراد موقعیت و انگیزه ورود به دانشگاه را دارند. این یعنی بیشتر جوانان بعد از گرفتن دیپلم وارد دانشگاه می‌شوند و ورود به حوزه کاری را در سنین پایین تجربه نمی‌کنند. به همین دلیل طولانی‌تر شدن دوره تحصیل باعث به تعویق افتادن اشتغال و به دنبال آن افزایش سن ازدواج خواهد شد. از طرف دیگر جوانانی که تا مقاطع بالا تحصیل می‌کنند، آگاهی‌های بیشتری درباره جنس مخالف و ازدواج پیدا می‌کنند که بعضا همین آگاهی‌ها باعث خودداری آن‌ها از ازدواج می‌شود.

2. بالا رفتن سن ازدواج به دلیل طولانی شدن روابط قبل ازدواج

امروزه درصد زیادی از جوانان و حتی نوجوانان پیش از ازدواج درگیر روابطی می‌شوند که در آن‌ها تعهد رسمی وجود ندارد. همین روابط با ارضای موقتی نیازهای عاطفی و گاها جنسی افراد، ازدواج را به تعویق می‌اندازد. دختران در این روابط مورد توجه و محبت زیادی قراری می‌گیرند در حالی که ممکن است پس از ازدواج به دلیل مشغله‌های زندگی، توجه و محبت تا حدی کاهش یابد. پسران هم در این روابط با قبول مسئولیت کمتر هر آن چه می‌خواهند را به دست می‌آورند و به همین دلیل انگیزه آن‌ها برای ازدواج کم می‌شود. علاوه بر این تعدد شرکای عاطفی و جنسی در روابط پیش از ازدواج تعهد را برای برخی افراد سخت می‌کند، به همین دلیل میل آن‌ها برای ازدواج کاهش می‌یابد.

3. بالا رفتن توقعات در کنار مشکلات اقتصادی

در شرایط فعلی مشکلات اقتصادی و بالا رفتن هزینه‌های زندگی باعث افزایش سن ازدواج شده است. این روزها یک مرد به سختی می‌تواند مسکن و ماشین تهیه کند یا هزینه‌های جاری زندگی مشترک را بپردازد. به همین دلیل علاوه بر بالا رفتن سن ازدواج، بسیاری از جوانان نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده ناامید می‌شوند.

4. از بین رفتن زمینه های آشنایی

در گذشته رفت و آمد با فامیل، همسایه‌ها و هم محله‌ای‌ها باعث می‌شد موارد ازدواج برای  دختران و پسران مذهبی بیشتر باشد اما حالا با کم شدن این نوع ارتباطات اکثر دختران و پسران مجرد می‌مانند.

5. به وجود آمدن ترس از ازدواج

دختران و پسران جوان در این دوره زمانی غالبا دارای یک نوع ترس یا گارد نسبت به ازدواج هستند چرا که می‌بینند آسیب‌های ازدواج مثل طلاق، خیانت، خشونت، ناباروری و… بسیاری از زوج‌های جوان را درگیر کرده است. بسیاری از دختران و پسران مجرد با خودشان می‌گویند بهتر است تا آخر عمر تنها بمانند تا این که درگیر یک شکست بزرگ در زندگی مشترک شوند.

6. بالا رفتن سن ازدواج | کم شدن ارزش های مذهبی

در گذشته چه پسران و چه دختران ازدواج را امری مقدس تلقی می‌کردند که نیمی از ایمان آن‌ها را کامل می‌کند. اما به تدریج با کمرنگ شدن آموزه‌های دینی، نگرش‌ها نسبت به ازدواج هم تغییر کرد. ازدواج مانع بزرگی برای آزادی و پیشرفت مادی شناخته شد و تجرد ارزش پیدا کرد.

7. کم رنگ شدن فرهنگ تشویق به ازدواج در خانواده ها

در چند دهه اخیر شاهد کم شدن تعداد فرزندان و تک فرزندی بوده‌ایم. این مسئله اگرچه رفاه و امکانات بچه‌ها را افزایش داده اما آن‌ها را بی‌مسئولیت و کم طاقت کرده است. همچنین نوع تربیت و توجه افراطی خانواده‌ها به فرزندان باعث شده که بلوغ عاطفی و فکری آن‌ها به تعویق بیفتد. به همین دلیل نمی‌توانند زود ازدواج کنند.

بیشتر بخوانید : معیار انتخاب همسر

پیامدهای بالا رفتن سن ازدواج

هر کاری زمانی دارد، با گذر از سن ازدواج انجام آن نیز سخت‌تر می‌شود. برای اطلاع از بهترین سن ازدواج کلیک کنید. بالا رفتن سن ازدواج با خود مشکلات زیادی را به همراه می‌آورد که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-مشکلات روحی روانی نظیر افسردگی، اضطراب، وسواس و خودکشی

-بلاتکلیفی، ناامیدی، پوچی و بی‌انگیزگی

-کم طاقتی و عدم انعطاف پذیری

-ازدواج‌های اجباری صرفا به دلیل بالا رفتن سن

-مشکلات باروری

-گسترش فساد، بارداری‌های ناخواسته، سقط جنین، بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز

-افزایش نرخ اعتیاد و دیگر معضلات اجتماعی

-شیوع تک فرزندی و کاهش جمعیت کشور

در مقابل بالا رفتن سن ازدواج چه باید کرد؟

1. توقعات کاذب خود را پایین بیاورید و شرایط ازدواج آسان را فراهم کنید.

2. به دنبال حل مشکلات و گره‌های فکری خود باشید تا موانع روانی ازدواج را از پیش بردارید.

3. تعهد و مسئولیت پذیری را در خود تقویت کنید.

4. در کنار تحصیل خود به دنبال اشتغال و آمادگی برای ازدواج نیز بروید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره