اعتیاددرمان و ترک اعتیاد

رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد

نحوه رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد برای همه افراد یک مساله دشوار و چالش‌زاست. خانواده های درگیر اعتیاد زمانی که نسبت به فرد معتاد مشکوک می شوند دچار استرس و نگارنی خواهند شد. در چنین شرایطی بارها شاهد رفتار های هیجانی از خانواده ها بودیم که امری طبیعی است. اما باید توجه داشته باشید که داشتن رفتاری هیجانی در چنین شرایطی تنها شرایط را بدتر خواهد کرد. توصیه می کنیم در صورت مشکوک شدن به اعتیاد یکی از افراد خانواده قبل از هر کاری با یک متخصص ترک اعتیاد مشورت نمایید. 

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد

 

رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد

به دلیل شیوع اعتیاد و قابل دسترس بودن مواد اعتیاد آور، بسیاری از خانواده‌ها نگران دچار شدن فرزندانشان به اعتیاد هستند. گاه این نگرانی‌ها به جای کمک، بیشتر زمینه ابتلا به اعتیاد را فراهم می‌کند. در حالی که با آموزش و رفتار مناسب می‌توانید عزیزانتان را از این بلای خانمان سوز ایمن کنید. به منظور اتخاذ یک رفتار مناسب بهتر است ابتدا تعریفی از اعتیاد بدانید.

به زبان ساده اعتیاد به معنای عادت کردن است و می‌توان شامل عادت به هرچیزی باشد. اما آن چیزی که بیشترین آسیب را برای افراد و خانواده‌ها به وجود می‌آورد اعتیاد به مواد مخدر است. می‌توان گفت عادت کردن فرد به مصرف یک ماده خاص، اعتیاد به مواد تعریف می‌شود. به طور کلی مواد مخدر به صورت شیمیایی و به صورت طبیعی و گیاهی وجود دارند. از آن‌جایی که مواد مخدر باعث ایجاد تغییراتی در مغز و بدن فرد می‌شوند، می‌توانند آسیب‌های جسمانی و روانی زیادی برای مصرف کننده و حتی اطرافیان فرد به وجود بیاورد.

بیشتر بخوانید : نقش خانواده در ترک اعتیاد 

اهمیت کسب آگاهی درباره رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد

در هر محیط و خانواده‌ای ممکن است فردی به تازگی درگیر اعتیاد شده باشد. آنچه که در ابتدای مسیر اهمیت دارد واکنش صحیح و مدیریت هیجان توسط شماست. زیرا رایج‌ترین پاسخ افراد معتاد، انکار است و با کمی پرس و جو و فشار مسئله را به کلی انکار می‌کنند. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات و فشارهای روانی درگیر اعتیاد می‌شوند و کنجکاوی و فشار از طرف شما برای پی بردن به این موضوع می‌تواند وضعیت را برای فرد معتاد سخت‌تر و پیچیده‌تر بکند و بحران جدیدی را به وجود بیاورد. در نتیجه بهتر است سنجیده عمل کنید و اقدامی عجولانه انجام ندهید.

 

رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد بر اساس نشانه‌ها

به طور کلی مواردی وجود دارد که قبل از برخورد با فرد مشکوک به اعتیاد باید به آن توجه کنید. یک مسئله حائز اهمیت این است که تغییرات ناگهانی در ظاهر و رفتارهای یک شخص لزوما به معنی اعتیاد داشتن نیست. توصیه می‌شود در این زمینه حتما با یک پزشک یا روانشناس متخصص در زمینه اعتیاد گفتگو کنید. با این حال هرچه این موارد بیشتر باشد، به احتمال زیادتری فرد گرفتار اعتیاد شده است:

_تغییرات ظاهری و عدم رسیدگی به وضعیت ظاهر

_تغییرات خلقی

_انجام رفتارهایی که شباهت به رفتارهای گذشته فرد ندارد

_کاهش کیفیت در زمینه تحصیل یا کار

_بی‌توجهی به مسائل زندگی

_کاهش علاقه به فعالیت‌های سالم مانند ورزش کردن و پیاده روی

_بوی بدن دهان و بدن

_بی اشتهایی یا اشتهای زیاد

_عرق کردن زیاد

_آبریزش بینی، عطسه، خماری

_چرت زدن مکرر

_بی قراری و بی حوصلگی

_بی نظمی در خواب

اگر پس از مشورت با متخصص احتمال اعتیاد عزیزتان بیشتر شد، بهتر است در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید. به این منظور پیشنهاد می‌شود حتما مقاله رفتار با معتاد را بخوانید.

نحوه رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد چگونه است

برای اینکه بهترین عملکرد را از خودتان در چنین مواقعی نشان دهید باید نحوه رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد را بلد باشید. این کار باعث می‌شود تا ارتباط صحیح‌تری با فرد مورد نظر برقرار نمایید.

1. ابتدا هیجانات خود را مدیریت کنید

گام اول در نحوه برخورد صحیح با افراد مشکوک به اعتیاد مدیریت و کنترل هیجانات خود است. در بسیاری از موارد تصمیم گیری و رفتار از روی هیجان منجر به قضاوت اشتباه می‌شود. همچنین اگر قضاوتتان درست هم باشد نباید شتاب زده عمل کنید، زیرا این کار منجر به شکل گیری احساس منفی، سرزنش، خشم و انکار از طرف مقابل می‌شود.  

2. آگاهی و شناخت خود را نسبت به بیماری اعتیاد بیشتر کنید

پس از مدیریت هیجان و تصمیم گیری غیرعجولانه، از میزان آگاهی و شناخت نسبت به طرف مقابلتان اطمینان حاصل کنید. اگر شناخت دقیقی از ویژگی‌ها و رفتارهای طرف مورد نظرتان ندارید و یا اگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر اطلاعات کافی ندارید، بهتر است تصمیمی نگیرید و با یک مشاور و یا روانشناس متخصص در زمینه اعتیاد صحبت کنید.

3. رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد | رابطه تان را فرد بیمار بهبود دهید

در مواردی صحبت کردن با فردی که از نظر شما مشکوک است، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. ممکن است فرد مشکوک به دلیل مشکلات زندگی و فشارهای روانی و استرس دچار پریشانی روانی و تغییر رفتار شده باشد که ارتباطی با مصرف مواد مخدر نداشته باشد. در نتیجه صحبت کردن و تلاش برای بهبود ارتباط با فرد می‌تواند کمک کننده باشد.

4. صبحت با اعضای خانواده یا دوست 

اگر از تصمیم خود اطمینان کافی ندارید، می‌توانید این مسئله را با یکی از اعضای خانواده یا دوست نزدیک فرد در میان بگذارید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست بیاورید. با این حال بهتر است بدانید که کنجکاوی و پرس و جوی زیاد اقدامی صحیح نیست.

5. رفتار با افراد مشکوک به اعتیاد | گفتگو با روانشناس و متخصص ترک اعتیاد

بهترین اقدامی که می‌توانید انجام دهید این است که با یک مشاور یا روانشناس مطلع در زمینه اعتیاد گفتگو کنید. زیرا شرایط برای هر کس متفاوت است و برای گرفتن بهترین تصمیم درباره برخورد با فرد مشکوک به اعتیاد به ارزیابی دقیقی از شرایط نیاز دارید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای حفظ آرامش در برخورد با افراد مشکوک به اعتیاد چه کنیم؟

خیلی از کسانی که به ما مراجعه می‌کنند از اعتیاد عزیزشان اطمینان کافی ندارند، با این حال دچار ناراحتی و هیجانات زیادی هستند و خود را ملزم به اقدامی فوری می‌دانند. در این موارد پیشنهاد می‌کنیم که 6 سوال زیر را از خود بپرسید و پاسخ هایتان را حتما با یک مشاور ترک اعتیاد در میان بگذارید.

1- چه علائمی باعث شده که فکر کنید او دچار اعتیاد شده است؟

2- آیا اعتیاد باعث مختل شدن زندگی او شده است؟

3- آیا از خطرات و نوع ماده مخدری که مصرف می‌کند اطلاع دارید؟

4- چطور باید نگرانی ام درباره اعتیاد را با او مطرح کنم؟

5- اگر واقعا دچار اعتیاد شده باشد، چه دلایلی برای این کار دارد؟

6- از من چه کمکی برای ترک او بر می‌آید؟

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

حالات، ویژگی‌ ها و رفتارهای ناشی از اعتیاد کدامند؟

یکی از مشخصه‌های افراد معتاد تغییر ویژگی و حالات فرد است که به وضوح با رفتار گذشته فرد متفاوت می‌باشد. اما باید در نظر داشت که هر تغییر حالت و ویژگی را نمی‌توان نشانه اعتیاد در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره