انتخاب مهد و مدرسهکودک

بی حوصلگی برای درس خواندن | حوصله درس ندارم!

بی حوصلگی برای درس خواندن برای بسیاری از افراد در حین مطالعه پیش می‌آید. در واقع درس خواندن به خودی خود کار لذتبخش و یا آسانی نیست. اما روش هایی برای غلبه بر این احساس وجود دارد. همچنین روش های درس خواندن ومطالعه در بین افراد متفاوت بوده و نمی‌توان برای همه افراد یک راهکار مشخص داد. بهتر است در ابتدا دلایل این موضوع شناسایی شده و در قدم بعدی با استفاده از روش هایی بر آن غلبه کرد. درس خواندن به صورت مستمر و فعال نیاز به انگیزه قوی دارد. اما انگیزه به تنهایی کافی نیست. افراد باید شرایط دیگر را نیز برای درس خواندن آماده کرده و حتی از مشاور نیز در این مورد کمک بگیرند. برای دریافت مشاوره تحصیلی تلفنی کلیک نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تحصیلات می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

بی حوصلگی برای درس خواندن

از طرفی عوامل زیادی در مورد بی حوصلگی برای درس خواندن موثر هستند. افرادی که در گذشته دچار شکست هایی شده اند و یا برای زمان طولانی است که در حال درس خواندن هستند؛ بیشتر احتمال دارد که این وضعیت را تجربه کنند. برخی از افراد تصور می‌کنند تنها با زیاد کردن ساعات مطالعه خود می‌توانند در این زمینه موفق شوند. اما علاوه بر کمیت باید به کیفیت و خروجی مطالعه خود نیز توجه داشته باشند. به طور کلی میانه روی در این مورد بسیار مهم است. چرا که نباید به آن بی توجه و بی خیال بود و یا بیش از اندازه آن را جدی گرفت. بهتر است افراد در این مورد از دیگران کمک گرفته و با آنها مشورت نمایند. برای آشنایی با راه های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کلیک کنید.

علل بی حوصلگی برای درس خواندن

علل بی حوصلگی برای درس خواندن

همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره شد؛ بی حوصلگی برای درس خواندن، دلایل مختلفی دارد. از طرفی شناسایی این دلایل به حل این موضوع، بسیار کمک می‌کند. به همین دلیل بهتر است افراد قبل از انجام هر اقدامی، دلیل این شرایط را پیدا کنند. برخی از این موضوعات شامل موارد زیر می‌شوند. برای آشنایی با دلایل درس نخواندن بچه ها کلیک کنید.

🔸لذت جویی فوری

یکی از اصلی ترین دلایل بی حوصلگی برای درس خواندن، لذت جویی فوری افراد است. در واقع در حین درس خواندن افراد تمایل دارند تا کارهای مختلفی را انجام دهند. در چنین شرایطی اگر افراد نتوانند این موضوع را کنترل کنند دچار حواسپرتی شده و به دنبال کارهای دیگر می‌رود.

🔸بی هدفی به دلیل بی حوصلگی برای درس خواندن

همچنین نداشتن هدف در این زمینه نیز می‌تواند منجر به بی حوصلگی برای درس خواندن شود. در واقع اگر افراد از درس خواندن خود هدف مشخصی نداشته باشند؛ سریع تر خسته شده و راحت تر دچار حواسپرتی می‌شوند.

🔸حجم کار زیاد

از طرفی یکی دیگر از دلایل بی حوصلگی برای درس خواندن، حجم کار زیاد و یا انجام دادن کارهای مختلف به صورت همزمان است. در چنین شرایطی روان افراد دچار فرسایش شده و دیگر بازدهی کافی را ندارند. همچنین به دلیل خستگی زیاد دیگر توانی برای درس خواندن ندارند.

🔸استراحت نکردن

افرادی که در حین درس خواندن یا به طور کلی انجام هر کاری، به اندازه کافی استراحت نمی‌کنند و یا حتی تفریح ندارند؛ زودتر دچار بی حوصلگی برای درس خواندن می‌شوند. چرا که باید به همه جنبه های زندگی توجه کرد و زمان کافی به همه آنها اختصاص داد.

🔸عوامل محیطی در بی حوصلگی برای درس خواندن

در برخی موارد به دلیل عوامل محیطی و حواسپرتی هاست؛ که بی حوصلگی برای درس خواندن ایجاد می‌شود. افراد باید این موضوعات را به حداقل رسانده و همچنین تمرکز حواس خود را افزایش دهند. برای مثال گوشی تلفن را از خود دور کرده و در حین درس خواندن آن را چک نکنند.

🔸اهداف غیر واقعی

زمانی که افراد برای خود اهداف غیرواقعی در حین درس خواندتن ایجاد می‌کنند؛ در صورت نرسیدن به آنها و یا حتی استرس دچار بی حوصلگی برای درس خواندن می‌شوند. از این رو اهداف باید متناسب با توانایی و شرایط فرد انتخاب شده و افراد فشار زیادی به خود وارد نکنند.

روش های غلبه بر بی حوصلگی برای درس خواندن

غلبه بر بی حوصلگی بر درس خواندن

از طرفی برای غلبه بر بی حوصلگی برای درس خواندن، راهکارهای متفاوتی وجود دارد. با استفاده از این روش ها، افراد می‌توانند از درس خواندن لذت بیشتری برده و همچنین خستگی کمتری را نیز تجربه کنند. در این قسمت به توضیح این موارد می‌پردازیم. برای اطلاع از انواع اصول درس خواندن کلیک کنید.

🔷استراحت های مکرر

بهتر است در زمینه بی حوصلگی برای درس خواندن، به طور مکرر استراحت کرده و زمان کافی به خودتان اختصاص دهید. در این حالت راحت تر می‌توانید انرژی خود را بازیابی کرده و به درس خواندن ادامه دهید. برخی از افراد به دلیل کمبود وقت، تنها از زمان استراحت خود می‌کاهند. اما اینکار درست نبوده و منجر به بروز مشکلات بیشتری می‌گردد.

🔷پیدا کردن زمان مناسب برای مطالعه

همچنین زمان مطالعه نیز در مورد بی حوصلگی برای درس خواندن نیز بسیار حائز اهمیت است. برخی از افراد در هنگام صبح و دیگران در شب بیشتری بازدهی را دارند. اما به طور کلی نباید درس خواندن را به بعد از انجام کارهاس سخت و طاقت فرسا موکول کرد.

🔷تمرکز بر نکات مثبت

فراموش نکنید که برای غلبه بر بی حوصلگی برای درس خواندن، بر نکات مثبت و دستاوردهایتان بیشتر تمرکز کنید. برخی از افراد به طور کلی پیشرفت های خود را نادیده گرفته و تنها بر شکست های خود تمرکز می‌کنند. اما باید برای موفقیت های کوچک نیز از خود قدردانی کنید.

🔷پشت گوش نینداختن کارها

از طرفی برخی از افراد به دلیل اینکه بی حوصلگی برای درس خواندن را تجربه می‌کنند؛ مدام آن را پشت گوش انداخته و به زمان دیگری موکول می‌کنند. اما این حالت باعث می‌شود تا ترس و استرس افراد برای شروع بیشتر از قبل شود.

🔷تبدیل کردن درس خواندن به سرگرمی

وقتی از درس خواندن لذت ببرید و به آن به چشم یک سرگرمی نگاه کنید؛ غلبه بر بی حوصلگی برای درس خواندن نیز راحت تر می‌شود. این بدان معنا نیست که با این موضوع به شکل سرسری رفتار کرده و به کیفیت آن توجهی نکنید. تنها باید برای خود انگیزه ایجاد نمایید.

🔷از ابزاهای جذاب استفاده کنید

همچنین می‌توان برای از بین بردن بی حوصلگی برای درس خواندن، از ابزارهای جذابی مانند لوازم تحریر های متفاوت نیز استفاده نمایید. گاهی این ابزارآلات هستند که ما را به انجام برخی از کارها ترغیب می‌کنند.

🔷چالش برانگیز کردن درس خواندن برای خود

گاهی این رقابت و چالش با دیگران است که درس خواندن را برای افراد جذاب می‌کند. از این رو می‌توان برای حل مشکل بی حوصلگی برای درس خواندن، چالش های جدید ایجاد کرده و از این طریق تلاش خود را بیشتر کرد.

سخن پایانی

به طور کلی نحوه درس خواندن در مورد نتیجه و حتی وضعیت روانی افراد تاثیر دارد. از این رو افراد باید عوامل موثر بر بی حوصلگی برای درس خواندن را شناخته و با روش مناسب بر آن غلبه کنند. این موضوع تا حد بسیار زیادی به شخصیت و همچنین شرایط زندگی افراد بستگی دارد. از این رو بهتر است در این مورد با یک مشاور تحصیلی مشورت کرده و از او کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تحصیلات می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره