انتخاب مهد و مدرسهرشد و مراقبتکودک

هوش طبیعت گرا چیست

هوش طبیعت گرا از جمله هوش‌هایی است که کمتر به آن اشاره شده است. اولین بار گاردنر به وجود این هوش اشاره کرد و آن را لازمه شناخت محیط دانست. به واسطه این هوش انسان می‌تواند با طبیعت ارتباط بهتری برقرار نماید و حتی به واسطه طبیعت به آرامش روانی دست یابد. معمولا کسانی که در این زمینه از هوش استعدادهای بالقوه دارند، می‌توانند در زمینه های مختلف مثل باستان شناسی، باغبانی، مهندسی کشاورزی، دامپزشکی، شهرداری، معماری و…. موفقیت کسب کنند. شما نیز برای شناخت و رشد این هوش در کودک خود می‌توانید از خدمات مشاوره کودک استفاده نمایید.

منظور از هوش طبیعت گرا چیست؟

هوش طبیعت‌گرا به معنای توانایی فرد برای برقراری ارتباط با محیط، شناسایی گیاهان و حیوانات مختلف و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس شباهت یا تفاوت‌ها است. پدران و مادران ما در گذشته تلاش بسیاری برای شناخت محیط اطرافشان داشته‌اند.

آن‌ها با دقت کردن به انواع حیوانات و رفتار آن‌ها توانستند از خودشان در مقابل موجودات خطرناک مراقبت کنند و یا با تامل در فصل‌ها و نشانه‌هایی که خبر از بارندگی یا گرما می‌دادند، صنایعی مثل کشاورزی و خانه‌سازی را ایجاد کنند و حتی از گیاهان و خواص آن‌ها برای تهیه دارو یا غذا نیز استفاده کردند. به نظر می‌رسد هوش طبیعت‌گرایی که از آن صحبت می‌کنیم هم باقی‌مانده و یادگاری از اجدادمان باشد.

بیشتر بخوانید : سن استعدادیابی کودکان

راه های تشخیص کسانی که هوش طبیعت گرای بالایی دارند

نسبت به محیط بی تفاوت نیستند

این افراد معمولاً به‌راحتی متوجه تغییرات جزئی در محیط اطرافشان می‌شوند و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

به دنبال کشف طبیعت هستند

آن‌ها به گشتن در طبیعت و آشنایی با گیاهان یا حیوانات یک منطقه، علاقه بالایی نشان می‌دهند. همین‌طور استفاده از وسایلی مثل ذره‌بین، میکروسکوپ یا هر چیز دیگری که باعث شود طبیعت را بهتر ببینند، برای آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.

توانایی یادگیری در محیط های باز

کسانی که هوش طبیعت‌گرای بالایی دارند، معمولاً دوست دارند در محیط‌های باز و فضای آزاد راجع به موضوعات مختلف آموزش ببینند. آن‌ها در این شرایط یادگیری بالاتری دارند و به‌خصوص زمانی که چیزی را ببینند یا بتوانند آن را لمس کنند، بهتر در ذهنشان تثبیت می‌شود.

علاقه مند به تفریح و گردش در طبیعت

سفر برای کسی که هوش طبیعت‌گرای بالایی دارد، زمانی دلچسبی است به‌خصوص که در مناطق بکر و ناشناخته باشد. این موضوع به قدری بارز است که در یکی از سؤالات تست هوش گاردنر راجع به این هوش پرسیده می‌شود که اگر قرار باشد به مسافرت بروید، آیا ترجیح می‌دهید به‌جای اقامت در یک هتل مجلل از یک چادر در وسط طبیعت استفاده کنید؟

توجه و مراقبت از حیوانات و گیاهان

اگر هوش طبیعت‌گرای بالایی داشته باشید، احتمالاً نسبت به گیاهان و حیوانات بسیار حساس و مهربان هستید و می‌توان انواع مختلفی از آن‌ها را در محیط زندگی‌تان پیدا کرد.

چرت هوش طبیعت‌گرایی برای ما اهمیت دارد؟

شاید برای بسیاری از شما این سؤال پیش آمده باشد که هوش طبیعت‌گرا در دنیای امروزی چه اهمیتی دارد و چرا باید به آن توجه داشته باشیم؟ در پاسخ به این سؤال بهتر است به مشکلاتی مثل آلودگی هوا یا آب اشاره کنیم. این روزها اهمیت محیط‌ زیست و پیدا کردن راه‌هایی برای حفظ آن چیزی نیست که بخواهیم انکار کنیم یا راجع به آن نشنیده باشیم. کسانی که هوش طبیعت‌گرایی بالایی دارند رابطه بسیار خوبی با محیط‌زیست برقرار می‌کنند و به همین خاطر شاید بسیار مهم باشد که این هوش را در کودکانمان پرورش دهیم. به‌علاوه باید گفت آن‌هایی که رابطه خوبی با طبیعت دارند، معمولاً سلامت روان بالاتر و احساس بهتری هم نسبت به زندگی خود دارند. برای آشنایی با سایر انواع هوش کودکان کلیک کنید.

شغل هایی که متناسب با هوش طبیعت گرایی هستند

 • گیاه‌پزشکی
 • دامپزشکی
 • محیط‌بانی
 • گیاه‌شناسی
 • جانورشناسی
 • مهندسی کشاورزی
 • هواشناس
 • منجم
 • زیست‌شناس

راه های رشد هوش طبیعت گرا

گاردنر معتقد بود تمامی هوش‌ها از زمان تولد و به‌صورت فطری در ما وجود دارند، اما هرکداممان با توجه به نوع تربیت و شرایط زندگی بعضی از آن‌ها را بیشتر پرورش می‌دهیم. درنتیجه اگر می‌خواهید هوش طبیعت‌گرایی را در خود یا فرزندتان پرورش دهید می‌توانید به این موضوع امیدوار باشید که با کمی تمرین شرایط بهتر خواهد شد. برای آشنایی با روش‌های استعدادیابی کودکان کلیک کنید. از بهترین راهکارهایی که برای پرورش هوش طبیعت‌گرا می‌توانید استفاده کنید باید به این موارد اشاره کرد:

1- تغییر دادن محیط زندگی خود

از اولین و ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام بدهید این است که چند گلدان برای خانه تهیه کنید یا در باغچه حیاط‌تان گل بکارید. اگر به دنبال تقویت هوش طبیعت‌گرایی در فرزندان خود هستید، می‌توانید در این راه از آن‌ها هم کمک بخواهید. آن‌ها می‌توانند برای آب دادن به گیاه یا هر مراقبت دیگری به شما کمک کنند.

2- مسافرت کردن و گردش در طبیعت

برنامه‌های مربوط به طبیعت‌گردی را در فهرست کارهای هفتگی یا ماهیانه خود قرار دهید. به خاطر داشته باشید که این برنامه می‌تواند حتی قدم زدن در یک پارک یا کوهنوردی باشد و نیازی نیست از برنامه‌های بسیار پیچیده یا پرهزینه استفاده کنید.

3- توجه به پیرامون و تامل درباره ساز و کار آن

سعی کنید به محیط اطراف خود و اجزای آن دقت کافی داشته باشید. در مسیر خود درختان و گیاهان را ببینید و تا جای ممکن به جزئیات آن‌ها دقت داشته باشید. حتی می‌توانید زمانی را برای نگاه کردن به آسمان و شکل ابرها اختصاص دهید.

4- اطلاعات خود را درباره طبیعت بالا ببرید

سعی کنید گیاهان یا سایر چیزهایی که در طبیعت می‌بینید را با یکدیگر مقایسه کنید و تفاوت میان آن‌ها را مشخص کنید. برای این کار می‌توانید حتی از اینترنت، افراد محلی یا انواع کتاب‌ها کمک بگیرید. از این طریق اطلاعات‌تان راجع به انواع موجوداتی که در طبیعت هستند، افزایش پیدا می‌کند.

راه های تشخیص هوش طبیعت گرا در کودکان

امروزه روش‌های متعددی برای شناخت هوش برتر کودکان به وجود آمده است. متخصصان با انجام تست‌های مختلف برترین هوش کودک را شناسایی کرده و آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند. برای کشف استعداد کودکان کلیک کنید. برخی زا راه های شناخت هوش طبیعت گرا عبارتند از:

 • نسبت به محیط اطراف خود و گیاهان و حیوانات کنجکاو هستند
 • از لمس کردن پدیده‌های مختلف در طبیعت لذت می‌برند
 • در نقاشی‌ها، بازی‌ها یا خیال‌پردازی‌های این کودکان اکثر اوقات نشانه‌هایی از طبیعت می‌بینید.
 • آن‌ها در فضای باز و به‌خصوص با دیدن و لمس کردن بهتر یاد می‌گیرند.

چگونه هوش طبیعت گرا در کودک را تقویت کنیم

 • یک دفترچه برای فرزندتان درست کنید و از او بخواهید چیزهایی که در طبیعت می‌بیند را در آن یادداشت کند.
 • در داستان‌ها و بازی با کودک سعی کنید از عناصر طبیعت هم استفاده کنید.
 • رفتن به طبیعت را در برنامه هفتگی کودک قرار دهید.
 • با توجه به شرایط زندگی‌تان مراقبت از یک گل یا حیوان را به کودک بسپارید.
 • همراه آن‌ها به طبیعت علاقه نشان دهید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی کودک و مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

سؤالات متداول

منظور از هوش طبیعت گرایی چیست؟

این هوش به توانایی فرد در برقراری ارتباط با محیط و شناخت و دسته‌بندی گیاهان و جانوران توجه دارد

راه های تقویت هوش طبیعت گرایی در کودک چیست؟

سعی کنید گشتن در طبیعت را به‌عنوان بخشی از برنامه هفتگی کودک قرار دهید، از آن‌ها بخواهید مشاهداتشان از طبیعت را در یک دفترچه یادداشت کنند و یا مراقبت از یک گل یا حیوان را به آن‌ها بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره