کشف استعداد کودکان

کشف استعداد کودکان برای هر پدر و مادری اهمیت زیادی دارد. هر کودکی دارای برتری هایی در زمینه های مختلفی است که با شناخت آن ها می‌توانید زمینه های توسعه فردی فرزندتان را فراهم کنید. گاه والدین بدون در نظر گرفتن توانایی کودک، او را در کلاس های مختلف ثبت نام کرده تا بلکه به یکی از آن ها علاقه نشان داده و یا بتوانند پیشرفت چشم گیری کنند. این روش که به آن آزمون و خطا می‌گوییم منجر به صرف هزینه های مازاد و اتلاف وقت می‌شود. خیلی اوقات هم کودک به سر مقصد نهایی خود نمی‌رسد. پس برای حل این مسائل بهتر است از همان ابتدا برای کشف استعداد کودک خود اقدام کرده و با دریافت مشاوره کودک با اطمینان قدم بردارید.

چرا باید برای کشف استعداد کودکان اقدام کرد؟

استعداد یک پدیده ذاتی است و همه با یکسری توانایی‌های بالقوه به دنیا می‌آیند، اما لزوما همه انسان‌ها از توانمندی‌های منحصر به فرد خود آگاه نمی‌شوند. در حقیقت شکوفا شدن استعدادها اتفاقی است که از تعامل فاکتورهای زیستی و محیطی پدید می‌آید. در ابتدا باید به طور زیستی یکسری از قابلیت‌ها را به ارث برد و سپس باید در محیطی قرار گرفت که زمینه پرورش این قابلیت‌ها فراهم شود.

بهترین زمان برای فراهم شدن بستر مناسب جهت پرورش استعدادها دوران کودکی است. از همین رو والدین در این دوران باید توانمندی‌های خاص فرزند خود را بهتر بشناسند و آن‌ها را در مسیری قرار دهند که احتمال موفقیت بیش از همه امکان‌پذیر است. برای آشنایی با بهترین سن استعدادیابی کودکان کلیک کنید.

روش های مناسب برای کشف استعداد در کودکان چیست؟

اگر به دنبال این هستید که استعدادهای نهفته فرزندتان را پیدا کنید کمک گرفتن از برخی راهکارهای روانشناسی راهگشا خواهد بود. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

1- حق انتخاب را به کودک بدهید

یکی از روش‌های بسیار موثر در کشف استعداد کودکان این است که به او حق انتخاب بدهید و ببینید به طور ذاتی بیشتر به سمت چه فعالیت‌هایی کشیده می شود. خیلی مهمه که در دوران کودکی کمترین سوگیری در هدایت فرزندتان داشته باشید. اجازه دهید کودک براساس استعدادهای نهفته خودش هدایت شود. برای این کار باید تا حد زیادی به رفتارهای فرزندتان دقت داشته باشید و ترجیحات رفتاری او را به درستی دریابید.

2- به انتخاب ها و سلیقه او ارج بدهید

تلاش کنید در طی مشاهدات روزمره‌ای که از فرزندتان دارید، ببینید بیشتر به چه چیزهایی علاقه نشان می‌دهد. برای مثال اگر دائما ازتون می‌خواهد برایش کتاب بخوانید، از حفظ کردن اشعار لذت می‌برد و نسبت به سنش از دایره لغات گسترده‌ای استفاده می‌کند، احتمالا از نظر کلامی هوش بالایی دارد. همچنین علاقه به درست کردن پازل، تبحر بالا در خانه سازی و کار با لگوها از هوش فضایی و بصری بالا حکایت دارد.

در نتیجه می‌توانید به بازی‌ها و علاقه مندی‌های فرزند خود دقت کرده و از آن‌ها به عنوان یک راهنمای مهم در کشف استعدادش کمک بگیرید. در میان گذاشتن این موارد با یک روانشناس متخصص در حیطه کودک می‌تواند اطلاعات بسیار بیشتری در مورد ظرفیت‌های ذهنی کودک در اختیار شما قرار دهد.

3- قبول کنید که او می تواند اشتباه کند

برخی از پدرومادرها دوست دارند فرزندشان همیشه بهترین باشد. همین مسئله باعث می‌شود که هرگز انتظار شکست و اشتباه نداشته باشند. در نتیجه تلاش می‌کنند آنچه به نظر خودشان بهتر است را برای کودک انتخاب کرده و او را در مسیرهای از پیش تعیین شده‌ای قرار دهند. این کار یکی از برگترین اشتباهاتی است که استعدادهای فرزندتان را خفه می‌کند. در نتیجه بپذیرید که فرزندتان همانند همه انسان‌ها هرگز کامل نیست. او نیاز دارد که از طریق آزمون و خطا در سنین کودکی و نوجوانی به مرور هویت دلخواه خود را پیدا کند و زمینه‌ای برای کشف و بروز استعدادهای خود بیابد.

4- به دوستان و روابط میان فردی فرزندتان توجه کنید

برخی از کودکان جدل از آموزش‌هایی که دریافت می‌کند از همان ابتدا هوش اجتماعی بالاتری از خود نشان می‌دهند. در همین راستا می‌توانند احساسات دیگران را به خوبی درک کرده و با آن‌ها همدلی نمایند. کسانی که هوش اجتماعی بالایی دارند، معمولا قادرند روابط اجتماعی گسترده‌تری برقرار کنند و در کارهای گروهی عملکرد بالاتری داشته باشند. از همین رو اگر می‌خواهید فرزندتان را به سمت فعالیت‌های اجتماعی سوق بدهید باید مهارت‌ها و توانمندی‌های او در این زمینه را لحاظ نمایید.

5- برای ارزیابی های تخصصی به مراکز مشاوره مراجعه نمایید

تست‌های هوش یکی از ابزارهای بسیار مفیدی هستند که در مورد توانمندی‌های گوناگون کودک اطلاعات بسیار مفیدی ارائه می‌کنند. با این حال توجه داشته باشید که تفسیر این تست‌ها حتما باید توسط متخصصین صورت بگیرد. برای آشنایی با انواع هوش کودک کلیک کنید.

روانشناسان بالینی از جمله متخصصینی هستند که در زمینه برگزاری آزمون‌های روانی آموزش دیده‌اند. در نتیجه یکی از راه‌های بسیار مطمئن برای کشف استعداد کودکان این است که به مراکز روانشناختی معتبر مراجعه کرده و از یک روانشناس بخواهید از فرزندتان تست‌های مربوطه را بگیرد.

آنچه که باید برای کشف و شکوفایی استعدادهای کودکان در نظر بگیرید

  • اجازه دهید خیال پردازی کند و رویاهایش را با شما در میان بگذارد.
  • در مورد چیستی پدیده‌ها از او سوال بپرسید و اجازه دهید ذهنش قدرت تحلیل بالاتری پیدا کند.
  • اجازه آزمون و خطا را به فرزندتان بدهید و همواره توقع نداشته باشید که او در همه چیز بهترین باشد.
  • فرزندتان را با علایق و سلایق خود محدود نکنید.
  • برنامه متنوعی برای گذراندن اوقات فراغتش در نظر بگیرید و تلاش کنید او را با ابعاد مختلف زندگی آشنا کنید. برای مثال پرداختن به فعالیت‌های هنری، ورزش، بازی‌های بدنی مختلف و کتابخوانی باید در برنامه زندگی کودک قرار بگیرد.
  • هرگز توانمندی‌های کودک را با دیگران مقایسه نکنید. تلاش کنید این پیام را به او منتقل نمایید که هر انسانی منحصر به فرد است و ویژگی‌های خاص خود را دارد.
  • هرگز از اجبار برای آموختن موضوعات مختلف به کودک استفاده نکنید.
  • برای نظرات و علایق خاص فرزند خود ارزش قائل باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی کودک و مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.