کودک

مشاوره کودک با بهترین متخصصان ایران

مشاوره کودک یکی از مهم ترین خدماتی است که هر خانواده ای باید با داشتن حتی یک فرزند آن را دریافت کند. به دلیل آسیب های مختلفی که ریشه در کودکی دارد، نیاز به توجه بیشتر به سبک تربیتی و فرزندپروری از سوی والدین وجود دارد. بسیاری از ویژگی های شخصیتی و مسائلی که ما در بزرگسالی با آن روبرو می‌شویم ریشه در کودکی مان دارد. برای مثال اینکه چطور والدینمان با اشتباهاتمان برخورد کرده اند و یا چطور کمبودهای مادی و روانی مان را برآورده کرده‌اند به طور مستقیم می تواند بر دیدگاه ما از زندگی تاثیر بگذارد. بنابراین اگر نمی دانید چه سبک تربیتی داشته باشید و یا فرزندتان دچار مشکلاتی مثل شب ادراری، کابوس، گریه های بی دلیل، افت تحصیلی، لجبازی، بی اشتهایی، ناتوانی در برقراری ارتباط با اطرافیان و… شده است؛ حتما لازم است که مشاوره کودک دریافت کنید. در ادامه در مورد اهمیت و حوزه های مختلف کودک صحبت کرده ایم.

اهمیت مشاوره کودک در چیست؟

پرورش صحیح و مناسب فرزند، یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین به شمار می‌رود. امروزه با گسترش یافتن هر چه بیشتر فضای مجازی و رسانه‌های گروهی در بین مردم، عده‌ای از پدر و مادرها نگران تأثیر منفی این موارد بر شخصیت و روحیه حساس فرزندان خود هستند.

حقیقت آن است که اطلاعاتی که کودکان امروزی با آن‌ها روبه‌رو هستند، به نحو چشمگیری متفاوت از زمان‌های گذشته است. در میان این داده‌ها، همواره مواردی وجود دارند که مناسب سن و شخصیت و روحیه دوران نوجوانان و خردسالان نیست. چه بخواهیم و چه نخواهیم، فرزندانمان همه‌روزه در معرض اطلاعات نامناسب قرار می‌گیرند و این داده‌ها، اکثراً تأثیرات عمیقی بر روند رشد شخصیت آن‌ها بر جای می‌گذارد.

مسئله ذکرشده تنها یکی از معضلات تربیت صحیح نسل جوان این دوره است. آنچه در این دهه شاهد هستیم، افزایش روزافزون مشکلات روانی و خطر خودکشی در افراد با سنین کمتر از 18 سال است. این موضوع زنگ خطری برای والدین به شمار می‌رود تا هر چه بیشتر در نحوه تربیت فرزندان خود احتیاط کنند؛ اما نکته اینجاست که باید سبک پرورش فرزندان خود را متناسب با عصر حاضر و تغییرات جامعه در نظر بگیریم. این امر لزوم استفاده از جدیدترین و علمی‌ترین فنون والدگری را نمایان می‌کند. لذا بهترین راهکار، استفاده از مشاوره‌های حوزه کودک است.

مشاوره کودک

مشاوره کودک و نوجوان، حوزه‌ای تخصصی درزمینهٔ بررسی مشکلات تربیتی و روانی برای سنین زیر 18 سال است. این گرایش به‌طور کلی به یافتن مشکلات رفتاری، شناختی و عاطفی کودک و نوجوان پرداخته و سعی دارد تا درزمینهٔ بهبود و اصلاح مسائل مختل‌کننده رشد بهنجار فرزندان عمل کند.

مشاوره کودک در چه حوزه هایی فعالیت دارد؟

خدمات مربوط به تربیت جنسی کودک

یکی از مهم‌ترین مباحث تربیت فرزندان، پرورش صحیح آن‌ها ازنظر جنسی است. معمولاً والدین با نکات مربوط به این موضوع و نحوه آموزش اصولی این کار آگاهی ندارند. ازاین‌رو اغلب این بخش از پرورش کودکان مورد غفلت قرار می‌گیرد.

حال‌آنکه، بر اساس در دسترس بودن دائمی اطلاعات نامناسب جنسی در فضای مجازی، نادیده گرفتن این حیطه تربیتی در دهه کنونی، افراد را در دوره بزرگ‌سال خود دچار مشکلات انطباقی و جنسیتی شدید و متنوعی می‌کند. بر این اساس، توصیه می‌شود تا با کمک گرفتن از مشاور کودک، در زمان مناسب و با درست‌ترین شیوه‌های حاضر به آموزش کودکان خود اقدام کنید.

ارائه راهکار در برابر مشکلات رفتار کودک

امروزه کودکان با الگو گرفتن از انواع شخصیت‌ها مثل کاراکتر های سینمایی و تخیلی و یا فردی در خانواده و یا جامعه، رفتار و گفتار عجیب آن‌ها را تقلید کنند. برخی از والدین عقیده دارند که این موضوع، موقتی است و به‌مرور فراموش می‌شود. لذا در این زمینه احساس نگرانی نمی‌کنند؛ اما مسئله اینجاست که این شیوه‌های رفتاری اثرات سنگینی در شکل‌گیری شخصیت کودکان می‌گذارد. همچنین لازم به ذکر است که این قبیل برخوردها در بلندمدت تبدیل به عادات رفتاری گشته و تغییر دادن آن‌ها بسیار دشوار و در مواردی ناممکن می‌شود.

مشاوره و آموزش درباره دوره های رشدی کودکان

بر طبق دیدگاه‌های روان‌شناسی، رشد انسان شامل دوره‌هایی از تحولات خاص شناختی، جسمی و عاطفی می‌گردد. این مراحل به‌خصوص در سنین کودکی و نوجوانی بیشتر و مهم‌تر از زمان‌های دیگر هستند؛ بنابراین آشنایی بازمان این مراحل، مشخصه‌های هر یک و همچنین آگاهی از نحوه برخورد مناسب با فرزندان در هرکدام از این دوره‌ها در تربیت هر چه‌بهتر کودک مؤثر است.

ازجمله معروف‌ترین دوره‌های رشدی در سنین زیر 18 سال عبارت‌اند از:

  • دوره اضطراب جدایی و ترس از غریبه در سال اول زندگی
  • دوره بازی‌های انفعالی در 3 تا 5 سالگی
  • دوره بازی کردن با همسالان در 6 تا 10 سالگی
  • دوره بحران هویت در نوجوانی
  • بلوغ و مسائل عاطفی و جنسی آن
  • دوره خودمحوری و اضطراب اجتماعی ناشی از آن در نوجوانان

مشاوره کودک باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

متخصص کودک توانایی برقراری ارتباط موثر با کودک و والدین دارد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های متخصصان حوزه کودک و نوجوان، مهارت در برقرار کردن رابطه مناسب با مراجع خود و همچنین سرپرستان وی است. ازآنجاکه ممکن است بخشی از مسائل دردسرساز فرزند به دلیل مشکلات ارتباطی با والدین باشد، بنابراین مشاور باید بتواند با هر دو طرف، به‌صورت منصفانه و بدون قضاوت برخورد کند.

رعایت اصل رازداری

یکی از مشکلات مشاورین حوزه کودک این است که والدین آن‌ها را مانند جاسوس‌هایی برای حرف کشیدن از فرزندانشان در نظر می‌گیرند. این موضوع سبب می‌شود تا مراجعان اصلی به‌خصوص نوجوانان اعتماد لازم برای شروع درمان را کسب نکنند. درنتیجه روند جلسات دچار مانع می‌گردد.

باید توجه داشت که یکی از اصول اساسی در روانشناسی کودک مسئله رازداری مشاورین است. این بدان معنی است که تا زمانی که خطر آسیب جانی و فکر خودکشی و برخی مسائل دیگر برای مراجع در میان نباشد، تمام اظهارات نوجوان یا کودک در جلسه مشاوره محفوظ باقی می‌ماند.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک و انجام استعدادیابی جامع می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی کودک و مشاوره روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

پسر 9 ساله من اصلاً تمرکز حواس ندارد و نمرات تحصیلیش خیلی پایین است. نمی‌دونم چطور باید تمرکزش رو بالا ببرم؟

ناتوانی در تمرکز می‌تواند ریشه در مشکلات گوناگونی داشته باشد که از جمله این مشکلات می‌توان به اختلال نقص توجه، دچار بودن به افسردگی و اضطراب اشاره کرد. برای کمک به فرزندتان لازم است که به یک روانشناس کودک مراجعه کرده تا او ابتدا یک ارزیابی بالینی دقیق از فرزندتان به عمل بیاورد و ریشه مشکلات را تشخیص دهد. تا زمانی که تشخیص دقیقی صورت نگیرد راهکارهای بهبود حواس‌پرتی نمی‌توانند کمک زیادی به شما بکنند. شما در هر جایی که هستید می توانید از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری مرکز مشاوره روانشناسی آواژه بهرمند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره