مصرف همزمان شیشه و دیازپام

آیا از عوارض مصرف همزمان شیشه و دیازپام آگاهی دارید؟ شیشه ماده مخدری است که به تنهایی تاثیرات بسیار منفی و جبران ناپذیری بر روی بدن می‌گذارد. حال برخی افراد به دلایل مختلف و عدم آگاهی، این ماده مخدر خطرناک را با سایر مواد و یا برخی داروها همچون دیازپام مصرف می‌کنند که می‌تواند این عوارض خطرناک را تا چندین برابر افزایش دهد. با آگاهی از عوارض مصرف همزمان شیشه و دیازپام‌، می‌توانید از اعتیاد به آن‌ها پیشگیری کنید و یا در صورت اعتیاد، هرچه ‌سریع‌تر برای ترک اقدام نمایید. 

مصرف همزمان شیشه و دیازپام | ماده مخدر شیشه

شیشه قوی‌ترین نوع آمفتامین‌ها است که با نام‌های مختلفی چون آیس و مت در بین جوانان شناخته شده و در جهت شادی بخشی استفاده می‌شوند. این قرص به صورت پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نام قرص‌های دزوکسین تجویز می‌گردد. نوع غیرقانونی آن که بدون تجویز پزشک استفاده می‌شود در آزمایشگاه‌های غیر مجاز به صورت مصنوعی تهیه شده و در خیابان‌ها به فروش می‌رسد. نوع غیرقانونی آن با داروی‌های دزوکسین کاملا متفاوت است.

شیشه نیز مانند باقی مواد مخدر اعتیادآور، سیستم پاداش دهی مغزی (دوپامین) را دچار اختلال کرده و به همین دلیل میل به مصرف دوباره این ماده ایجاد می‌شود. شیشه مستقیما روی سیستم عصبی مغزی تاثر گذاشته و علاوه بر ایجاد تاثیرات منفی در مغز باعت توهم می‌گردد. مصرف همزمان شیشه و دیازپام این عوارض را افزایش می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با عوارض اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

عوارض مصرف شیشه

مصرف شیشه باعث عوارض جبران ناپذیری چون کاهش شدید آی کیو و ایجاد حالات روحی عجیب و آسیب غیرقابل برگشت به سلول‌های عصبی مغز می‌شود. در واقع مغز انسان حاوی تعداد زیادی انتقال دهنده عصبی یا مواد شیمیایی است که پیام‌ها را از مغز به بدن ارسال می‌کند و شیشه با تاثیر منفی بر روی این انتقال دهنده‌ها، عملکرد آن‌ها را مختل می‌کند. اصلی‌ترین انتقال دهنده عصبی که با مصرف شیشه آسیب می‌بیند، دوپامین است.
احساس خوبی که بعد از مصرف شیشه به وجود می‌آید حاصل آزاد شدن همین دوپامین است. بیشتر مواد مخدر اعتیادآور با همین شیوه روی مغز تاثیر می‌گذارند و باعث به وجود آمدن احساس سرخوشی و لذت کاذب در مصرف کننده می‌شوند. خبر بد آن است که با تکرار این عملکرد روی مغز و استفاده از دوزهای بالاتر این ماده، اتفاقات ناخوشایندی برای مغز خواهد افتاد.

مصرف همزمان شیشه و دیازپام | قرص دیازپام و عوارض جانبی آن

داروی دیازپام با نام تجاری والیوم در گروه داروهای مسکن و ضداضطراب قرار می‌گیرد. این قرص عمدتا برای افراد مبتلا به اضطراب، اختلالات خواب و یا حملات پانیک تجویز می‌شود. دیازپام قرصی است که فعالیت‌های شناختی مغز را دچار اختلال می‌کند. والیوم یا دیازپام نباید با موادی که فعالیت مغز را دستخوش تغییر می‌کنند استفاده شود، از جمله این مواد الکل و شیشه هستند.

مهم‌ترین عارضه قرص دیازپام همانند سایر مواد این خانواده، خواب آلودگی پس از مصرف آن است. پس مصرف کننده نباید بعد از استفاده این دارو رانندگی کند یا به فعالیت‌هایی که نیازمند توجه و تمرکز هستند، بپردازد. این دارو عوارض دیگری چون خستگی و ضعف روانی، ضعف جسمانی و عضلانی، ناتوانی در حرکات عضلانی، سردرد، لرزش، سرگیجه، حالت تهوع، یبوست، خشکی دهان و یا ترشح بیش از حد بزاق دهان بوجود می‌آورد. این علائم ممکن است خفیف باشند که طی چند روز از بین می‌روند، اما اگر عوارض این دارو ماندگار شدند باید با پزشک معالج خود صحبت کنید.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : اعتیاد چیست | تعریف و آشنایی با ماهیت اعتیاد [/box]

مصرف همزمان شیشه و دیازپام

مصرف همزمان شیشه و دیازپام، باعث می‌شود که مغز دچار مشکلات عملکردی و فیزیولوژیکی گردد. در واقع اختلال کارکرد مغز بیشتر در قسمت‌های جلوی مغز که در تصمیم گیری و قضاوت اهمیت دارد اتفاق می‌افتد.

افرادی که همزمان چند ماده مخدر را مصرف می‌کنند، مشکلات جدی تری خواهند داشت. در برخی از آن‌ها رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگرانه و مجرمانه بیشتر دیده می‌شود و برخی دیگر از این افراد گوشه گیر، افسرده و منزوی شده و احساس طردشدگی پیدا می‌کنند. همچنین آنان ترجیح می‌دهند وارد طبقه اجتماعی شبیه به خودشان شوند. همین عوامل است که باعث می‌شود عده ای از افراد معتاد کارتن خواب شوند.

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : اعتیاد به چند ماده  [/box]

مصرف همزمان شیشه و دیازپام | اوردوز یا بیش مصرفی به چه معناست؟

زمانی که فرد معتاد بیش از ظرفیت جسمی‌اش اقدام به مصرف یک ماده مخدر کند، اوردوز اتفاق می‌افتد. اوردوز یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر در معتادان است. این اتفاق تنها با مصرف بیش از حد مواد اعتیادآور بوجود نمی‌آید؛ در برخی مواقع بزرگسالان داروی تجویز شده را بیش از مقدار تعیین شده توسط پزشک مصرف می‌کنند یا برای آسیب رساندن به خود (خودکشی) به عمد اقدام به مصرف مقدار زیادی دارو می‌نمایند. در کودکان نیز ممکن است دارو در دسترس کودک قرار گیرد و کودک ناآگاه آن را به عنوان خوراکی بخورد و دچار مسمومیت شود. برخی از افراد معتاد شده به مواد مخدر پس از آنکه تجربه دردناک بیش مصرفی این مواد را چشیده‌اند به فکر ترک اعتیاد افتاده‌اند اما متاسفانه از روی اطلاعات کم عواقب و عوارض زیادی از بیش مصرفی به خود وارد نموده‌اند. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مصرف شیشه در چه اندازه ای سبب اعتیاد می گردد؟

مصرف شیشه در هر اندازه‌ای و حتی با یک بار استفاده سبب به هم خوردن سیستم پاداش دهی مغزی شده و اعتیاد را به صورت خفیف یا قوی به وجود می‌آورد.

آیا مصرف دیازپام به تنهایی باعث مرگ می شود؟

دیازپام زیر نظر پزشک باید در دوره کوتاهی (کمتر از 4 ماه ) استفاده شود. مصرف بیش از حد یا بدون نسخه آن سبب مشکلات جسمی و حتی مرگ می‌گردد. مصرف همزمان شیشه و دیازپام نیز این خطرات را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. 

آیا دیازپام برای ترک اعتیاد مفید است؟

دیازپام برای اختلالات روانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است توسط پزشک برای درمان اضطراب یا دیگر اختلالات روحی روانی که در دوره اعتیاد به وجود می‌آیند، تجویز شود. برای ترک اعتیاد توصیه می‌شود که از یک متخصص کمک بگیرید. برای کسب اطلاع  در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.