ازدواجزوج و خانواده

اختلاف سر مهریه | 3 دلیل تعیین مهریه بالا

اختلاف سر مهریه همان موضوعاتی است که اغلب مراسم خواستگاری را بهم می‌زند. معمولا در این زمینه خانواده دختر پافشاری می‌کند و خانواده پسر به دلیل تعداد زیاد سکه و یا درخواست‌های زیاد مهریه، مراسم را بهم می‌زنند. معمولا این جمله که مهریه رو کی داده و کی گرفته را شنیده اید؛ همین جمله در بیشتر مواقع باعث سهل انگاری خانواده ها می‌شود.

به طور کل مهریه اهرم فشاری روی آقایان است و از نظر برخی باید در نظر گرفته شود. بعضی دختران و خانوده ها هیچ مهریه ای را قبول نمی‌کنند؛ اما در کنار آن عده ای نیز هستند که مبالغ عجیب و غریب برای مهریه در نظر می‌گیرند. متخصصان با توجه به نگرانی‌های دختر و پسر به والدین کمک می‌کنند تا میزان اختلاف سر مهریه کاهش یابد. تا جوانان نیز با اطمینان زندگی مشترک را شروع کنند. در این خصوص می‌توانید از خدمات مشاوره ازدواج استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.

اختلاف سر مهریه

اختلاف سر مهریه چیست؟

با مراجعه به مراکز روانشناسی و دادگاه ها میزان اختلاف سر مهریه را متوجه خواهید شد. نگرانی بر سر میزان مهریه باعث جدایی دختر و پسر می‌شود. و هر خانواده ای موضوع را از دیدگاه خود مشاهده می‌کند. که در نهایت نمی‌توانند نقطه مشترکی پیدا کنند. به همین دلیل بهتر است که خانواده ها اگر میزان علاقه دختر و پسر خود را متوجه شدند؛ در رابطه با مهریه رفتار متعادل‌تری داشته باشند. والدین باید دیدگاه خود را تغییر دهند و به دنبال راه حل اساسی باشند.

پیشنهاد می‌کنیم که برای کاهش اختلاف سر مهریه، میزان معقولی برای مهریه در نظر بگیرید. و شرایط طرف مقابل را بسنجید که آیا از پس پرداخت مهریه بر می‌آید یا خیر. در این مقاله اختلاف سر مهریه را از جوانب مختلفی سنجیده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی ازدواج کلیک کنید.

دلایل تعیین مهریه های فضایی

برخی از خانواده ها مقدار غیرمعقولی مهریه برای فرزند خود در نظر می‌گیرند که وسع شخص مقابل به پرداخت آن نمی‌رسد. و این موضوع ریشه و دلایل متفاوتی دارد که چشم و هم چشمی از بزرگ ترین دلایل آن است. در این مقاله دلایل بیشتری از اختلاف سر مهریه و تعیین مهریه های فضایی را توضیح داده‌ایم.

📌 چشم و هم چشمی

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین دلیل تعیین مهریه غیر معقول، چشم و هم چشمی است. تعدادی از خانواده ها خود را با دیگر اعضای فامیل مقایسه می‌کنند و به دلیل اینکه احساس بی ارزشی و کمبود نداشته باشند؛ مقدار بیشتر از آنها در نظر می‌گیرند. و همین موضوع باعث اختلاف سر مهریه می‌شود.

📌 خانم ها گمان می‌کنند که میزان مهریه آنها نشان دهنده ارزششان است

یکی از دلایل تعیین مهریه های فضایی؛ این است که خانم ها احساس می‌کنند میزان مهریه آنها نشان دهنده ارزششان است. اما این طرز فکر اشتباه اغلب باعث اختلاف سر مهریه می‌شود و مراسم خواستگاری و ازدواج را بهم میریزد.

📌 جلوگیری از طلاق مرد | اختلاف سر مهریه

در این موضوع شکی نیست که مهریه اهرم فشار است. اما عده ای از خانواده ها توجهی به وسع مالی و میزان درآمد فرد نمی‌کنند؛ و مبلغ بسیار بالایی مهریه در نظر می‌گیرند که زندگی پایدار بماند. اما زمانی که تعداد زیادی مهریه در نظر گرفته می‌شود؛ باعث بهم خوردن ازدواج به دلیل اختلاف سر مهریه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از طلاق کلیک کنید.

راهکارهای حل اختلاف سر مهریه

راهکارهای حل اختلاف سر مهریه

روش هایی برای حل اختلاف سر مهریه وجود دارد. که با کمک این تکنیک ها می‌توانید زندگی بهتری داشته باشید. در این بخش مقاله راجع به راهکارهای حل اختلاف سر مهریه توضیح داده ایم.

➰ دلایل خود را بررسی کنید

بررسی دلایل از دیگر راهکارهای حل اختلاف سر مهریه است. اگر خانم هستید؛ دلیلی که باعث درخواست مهریه بالا می‌شود بیان کنید؛ و اگر آقا هستید دلیل عدم توافق با این میزان مهریه را بیان کنید. سپس دلایل یکدیگر را بر اساس منطق بررسی کنید و نقطه مشترک برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل ازدواج کلیک کنید.

➰ چشم و هم چشمی را کنار بگذارید

آیا برای چشم و هم چشمی با دیگران ازدواج می‌کنید؟ ازدواج و زندگی مشترک هرگز نباید به دلیل رقابت، چشم و هم چشمی باشد. به جای اینکه به دلیل رقابت، اختلاف سر مهریه را افزایش دهید؛ به دنبال کسب مهارت های ارتباطی و زندگی باشید.

➰ گزینه های دیگری برای خوشبخت شدن در نظر بگیرید

یکی از راهکارهای حل اختلاف سر مهریه، در نظر گرفتن گزینه های دیگر است. عده ای از خانواده ها میزان مهریه بالا را تضمین خوشبختی دختر خود می‌دانند. در حالی که این طرز فکر اشتباه اختلافات را بیشتر می‌کند. گاه شرایط زوجین به قدری سخت است که تصمیم می‌گیرند مهریه خود را ببخشند و از زندگی با شخص مقابل فاصله بگیرند. بنابراین میزان مهریه، خوشبختی را تضمین نمی‌کند. گزینه هایی که خوشبختی شما را تضمین می‌کنند در دسته های متفاوتی قرار دارند که در این بخش مقاله به آنها اشاره کرده ایم.

🔹 شناخت کافی از طرف مقابل

🔹میزان سازگاری

🔹 میزان شباهت ها

🔹تفاهم با یکدیگر

🔹 بررسی فرهنگ، دین، اخلاق و مذهب

🔹آموزش مهارت های لازم برای زندگی

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج موفق کلیک کنید.

➰ از راه حل‌های حقوقی کمک بگیرید | اختلاف سر مهریه

اختلاف سر مهریه در برخی اوقات به دلیل عدم اطلاعات در رابطه با مسائل حقوقی است. مثلا خانواده دختر تصور می‌کنند که هرگز اجازه طلاق ندارند و نمی‌توانند برای جدایی اقدام کنند. و به همین دلیل میزان مهریه را افزایش می‌دهد. در صورتی که خانم ها در برخی شرایط که نیاز به جدایی دارند؛ می‌تواند طلاق بگیرند. برای اینکه از راهکارهای جایگزین برای مهریه استفاده کنید، از روانشناس کمک بگیرید.

➰ به صحبت‌های دیگران توجهی نکنید

توجه به حرف های دیگران باعث افزایش اختلاف سر مهریه می‌شود. برخی از خانم ها برای تعیین مهریه خود از دیگران نظر سنجی می‌کنند که این رفتار بسیار اشتباه است. با صحبت های ضد و نقیض بدتر شما را سرگردان می‌کنند. به همین جهت برای کاهش این اختلافات نباید به صحبت های دیگران توجه کنید.

➰ از روانشناس کمک بگیرید

برای کاهش میزان اختلاف سر مهریه باید از روانشناس کمک بگیرید. روانشناس با بررسی دلیل؛ راهکار مناسب برای حل مشکل را به خانواده ها ازائه می‌دهد. بنابراین برای کاهش اختلافات کمک از روانشناس را فراموش نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوالات آشنایی برای ازدواج کلیک کنید.

کلام آخر

امروزه خانم ها مهریه را ابزاری برای ارزش و جایگاه خود انتخاب کرده اند. حتی برخی از آنها جمع آوری مهریه ها راهی درآمد زا در نظر گرفته اند. اما اگر قصد شروع زندگی مشترک دارید؛ به جای اینکه مهریه را موردی برای خوشبختی در نظر بگیرید. جنبه های دیگر را بسنجید تا خوشبختی شما را تضمین کند. برای این کار از روانشناس کمک بگیرید تا راهکارهای شناخت یکدیگر را به شما آموزش دهد. مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 جهت ارتباط با مرکز روانشناسی آواژه تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره