اعتیاددرمان و ترک اعتیاد

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد یکی از مهمترین مسائلی است که تمام افراد بعد از ترک با آن مواجه می شوند. استفاده از مواد مخدر سبب ایجاد اختلالات جنسی در فرد می شود و نیاز است تا افراد بعد از ترک اعتیاد برای درمان این مشکلات به متخصص مراجعه نمایند. این مشکلات جنسی علاوه بر کاهش اعتماد به نفس افراد، سب ایجاد نارضایتی در همسر افراد نیز می شود؛ که همین امر سبب افزایش احتمال مصرف مجدد بسیاری از افراد می باشد. اگر به تازگی اعتیاد خود را ترک کرده اید و با مشکلات جنسی از جمله زود انزالی یا اختلال نعوظ مواجه شده اید توصیه می کنیم این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید یا با متخصصان مرکز آواژه تماس بگیرید. تا در حل این مشکل به شما کمک کنند. 

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

مواد مخدر با ایجاد تغییر در ترشح هورمون‌ها بدن باعث بروز تغییراتی در شرایط جسمی فرد می‌شوند. این تغییرات بسیاری از عملکردهای بدن نظیر خواب، تغذیه و همین‌طور برقراری رابطه جنسی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بر اساس تجربه شاهد این امر بودیم که در ابتدای استفاده از تمامی مواد مخدر عملکرد جنسی فرد بهبود پیدا می‌کند. این بهبود معمولاً به‌صورت دیرانزالی و افزایش مدت برانگیختگی و همین‌طور لذت بیشتر در رابطه جنسی خود را نشان می‌دهد و تبدیل به انگیزه‌ای برای استفاده بیشتر از این مواد می‌شود. هریک از انواع مواد اعتیادآور به شیوه خاصی باعث بروز تغییرات در کیفیت رابطه جنسی فرد می‌شود که در ادامه به مهم‌ترین دلایل در این زمینه اشاره می‌کنیم. 

1. طکاهش حساسیت

تریاک و مشتقات آن باعث کاهش حساسیت و اختلال در عملکرد عصب ها در تمامی نقاط بدن می‌شود و به همین خاطر است که می‌تواند درد را تسکین دهد. این کاهش حساسیت باعث می‌شود که گیرنده‌های موجود در اندام تناسلی نیز حساسیت خود را از دست بدهند و به عبارتی شرایطی مشابه با استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی را ایجاد می‌کند که باعث طولانی‌تر شدن مدت‌زمان برقراری روابط جنسی می‌شود. درعین‌حال استفاده طولانی‌مدت از این مواد باعث می‌شود که فرد مشکلاتی مانند سردمزاجی یا اختلال نعوظ را تجربه کند.

2. افزایش برانگیختگی | مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

اعتیادآورهای محرک مانند شیشه و کوکائین معمولاً باعث افزایش میل جنسی و توانایی بدن برای براقراری ارتباط جنسی می‌شوند. این دسته از مواد اعتیادآور با افزایش دوپامین و سروتونین در مغز باعث می‌شوند تا تمایل جنسی و درعین‌حال توانایی فرد برای برقراری رابطه جنسی افزایش پیدا کند و در کنار آن به دلیل افزایش ترشح دوپامین، مصرف‌کننده لذت بیشتری نیز از رابطه جنسی خواهد برد.

3. مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | افزایش اعتماد به‌ نفس

تریاک و سایر مواد مخدری که باعث بروز آرامش و کند شدن فعالیت دستگاه عصبی می‌شوند، معمولاً باعث از بین رفتن مهار و کنترل رفتاری در فرد شده و درنتیجه فرد راحت‌تر کارهایی که از انجام آن‌ها خجالت می‌کشیده را انجام خواهد داد؛ درعین‌حال مواد محرک باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و میل به برقراری رابطه جنسی در فرد می‌شوند. در نتیجه تأثیر روانی این مواد در فرد به‌ صورت افزایش اعتماد به‌ نفس و کنار گذاشتن خجالت برای انجام رفتارهایی است که شاید در حالت عادی به دلیل احساس شرم نتوانند آن‌ها را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد

مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد کدامند ؟

استفاده طولانی‌مدت از مواد مخدر یا ترک آن‌ها فرد مشکلاتی را در روابط جنسی تجربه خواهد کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1. زودانزالی از جمله مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

یکی از شایع‌ترین مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد برای آقایان زود انزالی است. زود انزالی باعث می‌شود مدت کمی پس از شروع رابطه یا حتی پیش از دخول فرد به ارگاسم رسیده و این موضوع باعث بروز نارضایتی در شریک جنسی نیز خواهد شد. همان‌طور که گفته شد یکی از اصلی‌ترین تأثیرات استفاده از مواد مخدر افزایش مدت برانگیختگی و بالا رفتن توانایی جنسی است؛ به همین خاطر زودانزالی از جمله مواردی است که سبب بروز نارضایتی در شریک جنسی و همین‌طور کاهش اعتمادبه‌نفس در خود فرد می شود و باعث شکل‌گیری این وسوسه می‌شود که برای بهبود این شرایط مجدداً به سراغ استفاده از مواد مخدر برود. البته راه‌های مناسب‌تری نیز برای درمان زودانزالی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

2. بی‌میلی جنسی و عدم توانایی برقراری رابطه جنسی

به دلیل مشکلات فیزیولوژیکی ناشی از مصرف مواد مخدر مختلف و همین‌طور مشکلاتی نظیر زودانزالی، اختلال نعوظ به‌تدریج تمایل فرد برای برقراری رابطه جنسی کاهش پیدا کرده یا به‌طور کامل از بین می‌رود. سردمزاجی یا مشکلاتی که در نعوظ برای آقایان پیش می‌آید ازجمله دیگر مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد هستند.

2. ناباروری

استفاده از برخی مواد محرک مانند ماری‌جوانا باعث بروز مشکلات جدی‌تری نظیر ناباروری در فرد شده و یا با ایجاد اختلال در چرخه‌های قاعدگی بانوان احتمال بارداری را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید : بعد از ترک اعتیاد چه رفتارها و اقداماتی باید کرد؟  

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | شروع مجدد روابط جنسی

بروز نارضایتی در ارتباط جنسی، یکی از مسائلی است که بعد از ترک اعتیاد برای فرد ایجاد می‌شود. این نارضایتی می‌تواند تأثیر بسیاری در شروع مصرف مجدد داشته باشد و به همین خاطر افزایش آگاهی و آموزش دادن به زوجین در زمینهٔ راهکارهایی برای کاهش این مشکلات اهمیت بسیاری دارد. بهتر است بدون شرم راجع به مشکلات خود در جلسات بازپروری با مشاور صحبت کرده و از او برای این موضوع راهکار بخواهید.

1. انتظارات خود را تغییر دهید

شما و همسرتان باید انتظارات خود را از رابطه جنسی تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که آنچه تاکنون تجربه کرده‌اید اگرچه تجربه لذت‌بخشی بوده است بااین‌حال تفاوت بسیاری با رابطه طبیعی داشته و شما باید از حالا خود را برای یک رابطه جنسی طبیعی آماده کنید. این موضوع اگرچه ممکن است به لحاظ زمان و کیفیت ضعیف‌تر از تجربه پیشین شما باشد اما بااین‌حال وضعیت سالمی است که می‌تواند بدون بروز مشکل خاصی ادامه پیدا کند.

همسر فرد در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد. بیان نارضایتی شما می‌تواند عاملی برای بدتر شدن عملکرد جنسی همسرتان بوده و یا او را مجدداً به سمت استفاده از مواد مخدر تحریک کند. در نتیجه سعی کنید با کمک گرفتن از مشاورین اعتیاد یا خانواده اطلاعات خود را در این زمینه افزایش بدهید و راهکارهای مطلوب‌تری را به کار بگیرید. 

2. مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | محدودیت در برقراری روابط جنسی

متخصصین معمولاً توصیه می‌کنند که در هفته‌های نخستین پس از ترک، در برقراری رابطه جنسی محدودیت‌هایی را در نظر بگیرید و تا جای ممکن از برقراری رابطه جنسی کامل اجتناب کنید. زیرا در این شرایط مشکلات جنسی در بالاترین حد خود قرار دارند و تجربه یک رابطه جنسی نامطلوب می‌تواند باعث بروز مشکلات بسیاری شود. ازجمله اینکه فرد به یک ذهنیت منفی دست پیداکرده و به این نتیجه می‌رسد که دیگر هرگز امکان بهبود نخواهد داشت.

3. پیش نوازی‌ها قبل از رابطه را جدی بگیرید

یکی از راهکارهای مفید برای کاهش مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد این است که به معاشقه اهمیت بیشتری بدهید. استفاده از تکنیک‌هایی همچون ماساژ جنسی می‌تواند تاثیر بسیاری بر بهبود کیفیت رابطه شما داشته باشد. بهتر است تا جای ممکن راجع به تمایلات جنسی خود با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید به تمایلات شما در حین برقراری رابطه جنسی توجه داشته باشد. توجه به‌ظاهر پیش از برقراری رابطه جنسی، استفاده از کلمات محبت‌آمیز و همین‌طور آشنایی با نقاط حساس بدن همسر ازجمله دیگر راهکارهایی هستند که می‌تواند باعث بهبود کیفیت رابطه جنسی شما شوند.

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | اقدامات روان‌شناختی

متخصصین روانشناسی جنسی می‌توانند تا حد زیادی در بهبود مشکلات جنسی پیش‌آمده به شما کمک کنند. درصورتی‌که احساس می‌کنید به دلیل شرم یا هر موضوع دیگری نمی‌توانید راجع به نارضایتی‌های جنسی خود با دیگران صحبت کنید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرد. روانشناسان می‌توانند راهکارهای مناسبی را در این زمینه به شما ارائه دهند. ازجمله این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. درمان‌های عاطفی مبتنی بر علم روانشناسی

بسیاری از نارضایتی‌های جنسی پس از ترک ریشه در مشکلات عاطفی دارند. این مشکلات می‌تواند به دلیل سختی‌های دوران اعتیاد میان فرد و همسرش اتفاق افتاده و یا مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی باعث بروز آن‌ها شده باشد. درصورتی‌که روانشناس به این تشخیص برسد که مشکلات جنسی ناشی از اختلالات هیجانی هستند، در بهبود این وضعیت به شما کمک خواهد کرد.

2. مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | درمان‌های رفتاری

درمان‌های رفتاری مجموعه‌ای از تکنیک‌ها هستند که در درمان زودانزالی یا سایر مشکلات جنسی به شما کمک می‌کنند. یکی از معروف‌ترین این روش‌ها، تکنیک مسترز و جانسون است که به معنای برقراری رابطه جنسی تا زمانی است که مرد در مرحله رسیدن به ارگاسم قرار گیرد. سپس برای مدتی رابطه متوقف می‌شود تا میزان برانگیختگی کاهش یافته و سپس مجدداً ادامه پیدا می‌کند. این روش به فرد کمک خواهد کرد تا کنترل بیشتری بر احساسات جنسی خود پیدا کند. انتخاب پوزیشن‌های جنسی مناسب یکی دیگر از اقدامات درمانی است که روانشناسان به شما آموزش خواهند داد.

3. درمان‌های دارویی مناسب

بعضی از انواع داروهای اعصاب و روان نظیر آن‌هایی که باعث کاهش اضطراب و افسردگی در فرد می‌شوند، می‌توانند در درمان مشکلات جنسی نقش مؤثری داشته باشند و در صورت صلاح‌دید متخصصین از آن‌ها نیز استفاده خواهد شد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1.آیا مشکلات جنسی پس از ترک درمان می شوند ؟

بله؛ درمان مشکلات جنسی اگرچه ممکن است برای زمانی شما را درگیر خود کند اما قابل‌درمان است. هرچه بیشتر به توصیه‌ها و نکات آموزشی در ارتباط با مسائل جنسی توجه داشته باشید، این مشکلات سریع‌تر برطرف خواهند شد.

2.استفاده از کدام مواد مخدری باعث بروز مشکلات جنسی می‌شود؟

استفاده از تمامی انواع مواد مخدر پس از مدتی باعث بروز مشکلات جنسی می‌شود و در دوره ترک نیز ممکن است فرد مشکلاتی را تجربه کند.

3.همسر فرد چطور می‌تواند به بهبود مشکلات جنسی پس از ترک کمک کند؟

بهتر است نارضایتی خود را به شکل نامناسبی بیان نکنید و با صبوری برای بهبود شرایط به فرد کمک کنید. علاوه بر این استفاده از تکنیک‌هایی نظیر ماساژ جنسی و تمرین‌های رفتاری را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره