خانوادهزوج و خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده از جمله خدماتی است که در هر جامعه‌ای برای حفظ بنیان خانواده باید ارائه شود. در واقع متخصصان، خانواده را یک سیستم می‌دانند که نقش زن و مرد برای تداوم آن بسیار حائز اهمیت است. خدمات خانواده درمانی به شما کمک می‌کند تا مسائل ریز و درشت خود را به ساده ترین و در کوتاه ترین زمان حل کنید. طبق آمار حداقل 40 درصد از کسانی که برای جدایی به دادگاه خانواده مراجعه کرده بودند، با دریافت مشاوره خانواده توانستند زندگی مشترک خود را حفظ کنند. این آمار نشان دهنده نیاز خانواده ها برای مداخله درمانی است. البته که خیلی از خانواده‌ها هرگز برای رفع مشکل‌شان نه اقدام قانونی و نه به درمانگر مراجعه می‌کنند. در عوض سال ها درد و رنج را تحمل کرده و با مشکلات خانوادگی روزگار می گذرانند. در ادامه به معرفی کامل خدمات مشاوره خانواده و اهمیت آن پرداخته ایم.

 

معرفی خدمات مشاوره خانواده

مشاوره خانواده که در روانشناسی تحت عنوان درمان سیستمی شناخته می‌شود رویکردی است که در آن درمانگر اعضای خانواده را تشویق می‌نماید تا در طول جلسات با یکدیگر حرف زده و ارتباط برقرار کردن به شیوه سالم را بیاموزند. در جریان این گفتگوها خانواده درمانگر به افراد کمک می‌کند تا راه حل مشکلات خود را با دید بازتری ببینند و بتوانند الگوهای رفتاری جدید را به مرور تمرین نمایند. جهت دریافت مشاوره از برترین متخصصان می توانید به مرکز مشاوره روانشناسی آواژه مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

 

چرا باید مشاوره خانواده دریافت کنیم؟

خانواده یکی از مهم‌ترین منابع دریافت حمایت، عشق و امنیت است. با این حال در بسیاری از مواقع اعضای خانواده به دلایل مختلف می‌توانند تحت فشار قرار بگیرند. برای مثال درگیری با مشکلات مالی، عدم تفاهم بر سر تربیت فرزند یا ناتوانی در برآورده کردن نیازهای عاطفی از جمله موضوعاتی هستند که می‌توانند یک خانواده را درگیر اختلاف و تعارض کنند. در این شرایط مشاوره خانواده یکی از ابزارهایی است که به شما کمک می‌کند بتوانید از این مشکلات عبور کرده و روابط سالم‌تری را با یکدیگر تجربه کنید. البته همواره این مسئله مهم را به خاطر بسپارید که درمانگر یا مشاور قرار نیست معجزه کرده و همه مشکلاتتان را حل کند بلکه در بسیاری از مواقع به شما می‌آموزد چگونه بتوانید با شرایط خود سازگار شوید و به درستی با آن‌ها کنار بیایید.

چه مسائلی در مشاوره خانواده بیان می‌شوند؟

مشاوره خانواده سبکی از خدمات روان درمانی است که بسیار انعطاف پذیر بوده و می‌تواند به گستره گوناگونی از مشکلات بپردازد. از جمله مهم‌ترین موضوعاتی که در مشاوره خانواده مطرح می‌شوند می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد.

1- بررسی علت و ریشه تصمیم به طلاق

تصمیم‌گیری برای طلاق همیشه کار آسانی نیست به خصوص اگر پای بچه‌ها وسط باشد. برای مثال کودکان کوچک‌تر کمتر می‌توانند جدایی پدر و مادر خود را درک کنند و ممکن است از این موضوع آسیب زیادی ببینند. در این شرایط مشاوره خانواده به شما کمک می‌کند تا بتوانید تصمیم خود را به درستی بررسی کرده و در صورت رسیدن به گزینه طلاق، سایر اعضا یعنی فرزندان را نیز برای این رویداد آماده کنید.

2- اختلافاتی که درباره مسائل مالی است در مشاوره خانواده مطرح می شود

اختلاف بر سر موضوعات مالی یکی از مشکلاتی است که برای بسیاری از خانواده‌ها اتفاق می‌افتد. برای مثال ممکن است زن و مرد بر سر مخارج خانواده با یکدیگر تفاهم نداشته باشند و همین مسئله به مرور به اختلافات آن‌ها دامن بزند. مشاور خانواده با استفاده از رویکردهایی نظیر رویکرد حل مسئله به شما کمک می‌کند تا به گزینه‌های مشترکی برای رفع مشکلات خود دست یابید و با تنش کمتری این موضوعات را پشت سر بگذارید.

3- بررسی ساختار خانواده

مسائلی نظیر مرگ، جدایی یا بیمار شدن یکی از اعضای خانواده می‌تواند ساختار کلی را به هم ریخته و باعث شود زندگی افراد از حالت روتین خارج گردد. در این شرایط اغلب مسئولیت‌ها جا به جا شده و ممکن است افراد تحت فشار بسیار زیادی قرار بگیرند. مشاور خانواده برای حل این مشکل به اعضا کمک می‌کند تا راهکارهای مقابله‌ای مناسب در برابر مشکلات را تمرین نمایند و مجدداً تعادل زندگی را به حالت نرمال برگردانند.

4- مسائل مربوطه نوجوان خانواده

داشتن برخورد مناسب با نوجوان یکی از دغدغه‌های مشترک بسیاری از خانواده‌هاست. چراکه در دوران نوجوانی کودکان دیروز به یک باره از حالت اطاعت و تسلیم خارج شده و دائماً تلاش می‌کنند هویت مستقل خود را به رخ خانواده بکشند. آن‌ها ممکن است تلاش کنند سبک زندگی متفاوتی را در پیش بگیرند و همین کار آن‌ها باعث نگرانی پدر و مادر شود. در این شرایط احتمال دارد کنترل اوضاع از دست پدر و مادر خارج شده و همین باعث شود آن‌ها از راه‌حل‌های ناسالمی نظیر محدود کردن، انتقادگری بیش از حد و بالعکس آزادی بخشی بی حد و حصر استفاده کنند. در جلسات مشاوره خانواده درمانگر تلاش می‌کند تعامل‌های موجود بین والدین و فرزند نوجوان را مشاهده کرده و به آن‌ها کمک کنند تا الگوهای غلط میان خود را اصلاح نمایند.

5- رسیدگی به مشکلات خواهران و برادران

بروز اختلاف و تنش بین فرزندان یکی از مسائل طبیعی و اجتناب ناپذیر در همه خانواده‌هاست. با این حال برخی مواقع ممکن است این اختلاف‌ها آن‌قدر جدی شده که سلامت روان همه اعضا را تحت تأثیر قرار دهد. این مسئله به خصوص بین فرزندان نوجوان یا پس از به دنیا آمدن فرزند دوم بین بچه‌های کوچک‌تر بیشتر دیده می‌شود. مشاوره خانواده در این موقعیت‌ها می‌تواند نگرانی‌های موجود را کاوش کرده و به اصلاح روابط کمک بسیاری نماید.

6- کمک به رفع اختلال آشیانه خالی

آشیانه خالی یکی از مسائلی است که اغلب پدر و مادرها در سنین میانسالی و با رفتن فرزندان از خانه آن را تجربه می‌کنند. در واقع با ازدواج بچه‌ها یا رفتن برای ادامه تحصیل، زن و مرد احساس تنهایی و انزوا می‌کنند و ممکن است نتوانند به سادگی با این مسئله کنار بیایند. در این شرایط حتی ممکن است اختلافات کهنه سر باز کنند و کیفیت زندگی مشترک را پایین بیاورند. مراجعه به یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا بتوانید این مرحله از زندگی خود را با تنش کمتری پشت سر بگذارید و این زمان را به فرصتی برای غنی‌تر کردن ارتباطات زناشویی خود تبدیل کنید.

7- رسیدگی به مشکلات وحواشی مربوط به بیماری یکی اعضا

درگیر شدن یکی از اعضای خانواده با مشکلاتی نظیر اضطراب، افسردگی، اعتیاد و… می‌تواند ریشه در تعاملات ناسازگار خانوادگی داشته باشد. همچنین درمان این مشکلات در صورت آموزش دیدن و درگیر شدن سایر اعضای خانواده با سهولت بیشتری انجام می‌شود. در نتیجه در بسیاری از مواقع هنگام بروز این مشکلات درمانگر تلاش می‌کند به جای برگزاری جلسات با فرد اصلی که درگیر مشکلات روانشناختی شده؛ جلسات درمانی را با حضور کل خانواده برگزار کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

از چه کسب باید مشاوره خانواده دریافت کنیم ؟

مشاوران و روانشناسانی که در حوزه زوج و خانواده آموزش‌های حرفه‌ای دیده‌اند بهترین گزینه‌ها برای دریافت مشاوره خانواده هستند. البته توجه داشته باشید که مشاوران درمانگر اختلالات روان‌شناختی نیستند. در نتیجه اگر یکی از اعضای خانواده‌تان با مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب و اعتیاد درگیر شده و می‌خواهید خانواده درمانی را شروع کنید لازم است حتماً از یک روانشناس بالینی کمک بگیرید؛ اما برای سایر مشکلات می‌توانید نزد مشاوران نیز مراجعه نمایید. با دریافت مشاوره تلفنی خانواده آسان و سریع می‌توانید با متخصصان ارتباط برقرار کنید.

‫7 دیدگاه ها

    1. بله با شماره های درج شده تماس گرفته و برای جلسه حضوری مشاوره خانواده هماهنگی لازم را بفرمایید.

  1. من از خدمات مشاوره خانواده آواژه استفاده کردم واقعا راضیربودم ممنون

    1. ممنون از انرژی مثبت شما هانیه عزیز تلاش میکنیم روزبروز خدمات مشاوره روانشناسی مون رو ارتقا بدیم

  2. اولش واقعا می ترسیدم پولمو بخورد ولی بعد که با خانم دکتر صحبت کردم واقعا راضی از مشاوره خانواده ای که دریافت کردم ایشالله ادامه می دم جلساتم رو بازم ممنون از آواژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره