خانوادهزوج و خانواده

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی چیست ؟ با پیشرفت تکنولوژی و نوین شدن زندگی های امروزی، مشکلات نسبت به گذشته پیچیده تر شده اند. حل این مشکلات جدید نیازمند راهکار های نوین و به روز می باشد.  زمانی که به مشکلات خانوادگی در زندگی مان برخورد می کنیم برای حل آن طبیعتا به صورت حضوری به درمانگر خانواده مراجعه می کنیم، اما یک انتخاب مناسب استفاده از مشاوره خانواده تلفنی می باشد. در مقاله به بررسی مزیت ها و معایب مشاوره تلفنی خانواده نسبت به مشاوره خانواده حضوری می پردازیم.

مشاوره خانواده چیست؟

خواه و نخواه در زندگی اختلافات خانوادگی به وجود می آید، که این امر می تواند دلایل زیادی داشته باشد. اما موضوع مهم داشتن آگاهی و آمادگی کافی برای حل این مشکلات است. مشاوره خانواده کمک می کند تا در این شرایط با داشتن مهارت های ارتباطی و درک شرایط از این مشکلات با کمترین هزینه و آسیب عبور کنیم. در صورتی که با چستی و چگونگی عملکرد مشاوره خانواده آگاهی کامل را ندارید توصیه می کنیم مقاله مشاوره خانواده را مطالعه کنید. چرا که در این مقاله تمرکز بر روی آشنایی شما با مزیت ها و معایب مشاوره تلفنی خانواده با حضوری است.

اهمیت و لزوم مراجعه به مشاوره خانواده

خانواده یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در سلامت روان افراد جامعه است. بسیاری از مشکلات نظیر کمبود اعتماد به نفس، افسردگی، نداشتن قدرت ابراز وجود در زندگی و درگیری در آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد از فقدان روابط خانوادگی صمیمانه نشات می‌گیرند. در مقابل بسیاری از موفقیت‌های ما در زندگی تا حد زیادی در اثر حمایت‌های اعضای خانواده پدید می‌آیند و هرگز نمی‌توان نقش آن‌ها را در احساس رضایتمندی روانی نادیده گرفت. از همین رو بسیار اهمیت دارد که بتوانید در محیط خانواده جو سالم و صمیمانه‌ای ایجاد کنید و اگر احساس می‌کنید روابطتان دستخوش تنش شده برای پیشگیری از آسیب‌های جدی از یک متخصص برای رفع مشکلات خود کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید : همسر معتاد

مشاوره خانواده تلفنی

امروزه به طور کلی خدمات حضوری جای خود را به خدمات تلفنی و آنلاین داده‌اند. به تبع این موضوع جلسات مشاوره نیز در بسیاری از مراکز به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود. در جلسات مشاوره تلفنی شما این شانس را دارید که از هر جای کشور با بهترین متخصصان در تماس باشید و با از بین بردن محدودیت‌های مکانی در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

هم چنین بسیاری از افراد ممکن است نسبت به رفتن نزد مشاور و روانشناس احساس خوبی نداشته باشند یا در حضور درمانگر احساس معذب بودن بکنند. مشاوره تلفنی به این افراد کمک می‌کند تا آزادانه‌تر رفتار کرده و با آسودگی بیشتری مسائل خود را مطرح نمایند. در نتیجه اگر مشکلاتی در خانواده‌تان وجود دارد که آرامش اعضا را به هم زده و در عین حال به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری نزد روانشناس نیز برای شما وجود ندارد می‌توانید به صورت تلفنی با مراکزی که به طور تخصصی در زمینه زوج و خانواده خدمات مشاوره ارائه می‌دهند تماس بگیرید و موضوعات خود را با یک درمانگر حرفه‌ای درمیان بگذارید.

مسائل مطرح شده در مشاوره خانواده تلفنی

جلسات مشاوره خانواده می‌توانند مباحث مختلفی را در بر بگیرند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد.

– اختلاف با همسر و تصمیم گیری برای طلاق

– اختلاف بر سر تربیت فرزندان

– درگیری با نوجوانان و مسائل مرتبط با دوره رشدی آن‌ها

– اختلافات مالی و مسائل شغلی نظیر بازنشستگی

– حل اختلاف میان فرزندان از موضوعات مهم مشاوره خانواده تلفنی

– درگیری یکی از اعضا با مشکلات روان شناختی نظیر افسردگی، اضطراب، سوءمصرف مواد و …

– وجود اختلاف نظرهای عقیدتی و ناتوانی برای سازگاری با یکدیگر

– ناتوانی و عدم سازگاری با بروز تغییرات بزرگ در خانواده نظیر مرگ یا ابتلای یکی از اعضا به بیماری‌های مزمن 

 

آنچه برای انتخاب متخصصین باید در نظر بگیرید

متأسفانه امروزه بسیاری از افراد غیر متخصص اقدام به ارائه خدمات روانشناسی می‌کنند و به این ترتیب ممکن است سرنوشت یک خانواده را نیز تحت تأثیر خود قرار دهند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که با مراکزی تماس بگیرید که دارای مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی یا بهزیستی بوده و دارای کادر تحصیل کرده و حرفه‌ای در این زمینه هستند. توجه داشته باشید که افراد برای ارائه خدمات درمانی باید از حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره برخوردار باشند. همچنین داشتن سوابق کاری در زمینه خانواده یا زوج علاوه بر تحصیلات مربوطه از جمله مسائلی است که در انتخاب یک مشاور خوب باید به آن توجه کنید. 

مزیت‌ها و محدودیت‌های مشاوره خانواده تلفنی

یکی از محدودیت‌های مشاوره خانواده تلفنی این است که امکان برگزاری جلسات به صورت هم زمان با همه اعضا وجود ندارد و درمانگر نمی‌تواند تعاملات میان افراد را مشاهده نماید. با این حال درمانگران تلاش می‌کنند تا به صورت فردی جلسات را برگزار کرده و به حل مشکلات مرتبط با خانواده بپردازند. آن‌ها ممکن است در کنار مشاوره تلفنی برگزاری خدمات مشاوره تحت وب و آنلاین را نیز به شما پیشنهاد دهند تا کیفیت جلسات را بالاتر ببرند.

با این حال دریافت مشاوره خانواده به صورت تلفنی مزایای خودش را نیز دارد برای مثال در این روش شما از هرجای کشور می‌توانید با معتبرترین مراکز تماس بگیرید و در هزینه‌های رفت و آمد خود صرفه جویی نمایید. هم‌چنین اگر یکی از اعضا نسبت به مراجعه نزد مشاور مقاومت داشته باشد مشاوره تلفنی می‌تواند این مقاومت‌ها را کم کرده و باعث شود افراد استقبال بیشتری از این جلسات به عمل بیاورند. می‌توانید در هر ساعت از روز با شماره‌های مرکز مشاوره روانشناسی آواژه تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

سؤالات متداول

آیا دریافت مشاوره تلفنی می‌تواند در مورد موضوعات جدی نظیر خیانت همسر نیز کمک کننده باشد؟

بله اگر شما امکان مراجعه حضوری نزد درمانگر را ندارید به جای صرف نظر کردن از این موضوع سعی کنید از یک درمانگر به صورت تلفنی کمک بگیرید. شاید این روش با محدودیت‌هایی همراه باشد اما در عین حال در مورد موضوعات مهمی مثل مواجهه با خیانت به شما کمک می‌کند تا بتوانید بر احساسات خود مسلط شده و با نیروی منطق خود بهترین تصمیم را بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تلفنی با موبایل کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره