دسته‌بندی نشده

ازدواج با مرد مسن

ازدواج با مرد مسن و سن بالا چندان مورد پذیرش جامعه نیست. دختران جوانی که به دلایل مختلف حاضر به ازدواج با مردان پیر و مسن تر از خودشان می شوند، علاوه بر شماتت اطرافیان متحمل معضلات دیگری نیز می‌شوند. اما همیشه هم انگیزه مالی دلیل این ازدواج ها نیستند، و عشق و علاقه در ازدواج با مردان مسن هم به چشم می‌خورد. باید گفت که نمی‌توان ازدواج با مرد مسن را تنها با یک عینک قضاوت کرد. بلکه برای تصمیم گیری در این مساله باید به جوانب دیگری غیر از سن نیز توجه بنمایید. برای بررسی دقیق این ازدواج حتما از خدمات تخصصی مشاوره ازدواج استفاده نمایید.

ازدواج با مرد مسن

دخترانی که این تصمیم را دارند باید حتما ویژگی‌های مختلفی از جمله تفاوت سطح بلوغ عاطفی، وجود فرزند یا زن سابق مرد سن بالا، وضعیت مالی، هدف او از ازدواج یا دیدگاهش نسبت به این مسئله را مد نظر قرار داده و پیش از ورود به زندگی مشترک، این موارد را بررسی و تحلیل قرار دهند و چنانچه در این مورد به مشکل یا ناسازگاری برخورد کردند، با مراجعه به مشاور و استفاده از راهنمایی‌ها و توصیه‌های وی تصمیم به این اقدام بگیرند.

اگر دختران بخواهند با بی توجهی به این عوامل و با چشمانی بسته قدم در چنین رابطه‌ای بگذارند، ممکن است در آینده با پشیمانی بزرگی در زندگی خود روبرو شده و با خود بگویند که اگر می‌توانستند به عقب برگردند هرگز چنین انتخابی را انجام نمی‌دادند. پس لازم است که حتما مواردی که در ادامه به بحث خواهیم گذاشت را مورد توجه قرار دهند. برای کسب اطلاعات در زمینه معیار انتخاب همسر کلیک کنید.

علت علاقه دختر جوان به ازدواج با مرد مسن

علت‌های مختلفی برای گرفتن تصمیم ازدواج با مرد سن بالا در میان دختران وجود دارد که در ادامه قصد داریم به مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. اگر چه عمده علل ازدواج دختران با مردان سن بالا عوامل زیر می‌باشد، اما مواردی هم دیده شده که این رابطه صرفا بر پایه علاقه و با شناخت و احترام متقابل شکل گرفته و هیچ عامل دیگری دو طرف را به قرار گرفتن در چنین رابطه‌ای سوق نداده است.

دلایل مختلف دختران برای ازدواج با مردان سن بالا

_حمایت و پشتیبانی ناکافی و ناقص خانواده از دختران
_نداشتن مکانی امن و سرپناهی مطمئن برای زندگی
_محرومیت از داشتن پدر در خانواده
_بی توجهی و اهمیت ندادن پدر خانواده به فرزندان دختر و پشتیبانی نکردن از آن‌ها
_عدم موفقیت در برقراری رابطه با مردان هم سن و سال یا با اختلاف سنی کم
_زندگی کردن در خانواده‌هایی با طبقه اجتماعی پایین
_نگاه کردن به ازدواج به عنوان راهی برای رهایی یافتن از خانواده
_خود کم بینی و نداشتن اعتماد به نفس کافی در دختران
_ضربه خوردن و شکست در روابط پیشین با پسران کم سن و سال
_ازدواج کردن به قصد انتقام گرفتن از شرکای پیشین، اطرافیان یا همسر سابق
_موقعیت اجتماعی و وضعیت مالی خوب مرد مسن

بیشتر بخوانید : سن ازدواج

مزیت های ازدواج با مرد سن بالا

ازدواج با مردان سن بالا مزایایی برای دختران به همراه دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. مدیریت بحرن ها و مشکلات

مردان سن بالا به دلیل تجربه‌ بیشتر خود در حل مشکلات پیش آمده در زندگی مهارت خوبی دارند. این افراد کمتر تحت تاثیر احساسات هستند و سعی می‌کنند با منطق نسبت به حل مسائل اقدام کنند و اینگونه زنان می‌توانند در زندگی آرامش خاطر بیشتری داشته باشند.

2. ثبات مالی و فراهم بودن رفاه زندگی

امنیت مالی از عمده دلایل تمایل دختران جوان به ازدواج با مرد سن بالاست. مردان سن بالا به یک ثبات مالی رسیده‌اند و می‌توانند امنیت مالی و رفاه اقتصادی را برای همسر و فرزندان خود تامین نمایند. در واقع می‌توان گفت که ازدواج با این مردان دغدغه‌های مالی را به همراه نخواهد داشت.

3. قدر خانواده و همسر را می دانند

مردان سن بالا به دلیل تجربه‌های تلخ و شیرینی که در گذشته داشته‌اند، راه‌های ارتباط با خانواده و ایجاد یک محیط گرم و صمیمی‌در خانواده را بلدند. آن‌ها معمولا قدر همسر خود را می‌دانند و سعی می‌کنند زندگی معقول و بی تنشی را برای او فراهم نمایند و نیاز‌های همسر و فرزندان برای آن‌ها اهمیت دارد.

4. بلوغ و پختگی مردان مسن

مردان سن بالا از ثبات شخصیتی برخوردار هستند و چالش‌هایی که در زندگی با یک مرد جوان ممکن است به وجود بیاید در زندگی با مرد سن بالا وجود ندارد. شخصیت این افراد شکل گرفته و ازدواج و زندگی با آن‌ها امنیت بیشتری را نصیب زن خواهد کرد. آن‌ها مسیر درست زندگی را می‌دانند و مشکلات کمتری را در مقایسه با جوانان دارند.

5. نبود مشکلات و نگرانی های ازدواج

به دلیل مشکلات متعددی که در سر راه جوانان امروزی وجود دارد امکان ازدواج برای آن‌ها کمتر است. این مشکلات عمدتا مسئله بی پولی و بیکاری ونداشتن مسکن است و همین امر سبب شده اکثر پسران جوان تن به ازدواج ندهند و این گونه دختران زمان خود را برای ازدواج از دست خواهند داد. در این شرایط ازدواج با یک مرد سن بالا که از لحاظ مالی و شغلی و شرایط اجتماعی به ثبات رسیده می‌تواند گزینه خوبی باشد.

عاقبت ازدواج با مرد مسن

اگر شکاف سنی عمیقی بین زن و شوهر وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به تفاوت‌های فراوانی در سلایق آن‌ها، دیدگاهشان نسبت به زندگی و مسائل مختلف آن، فعالیت‌ها و موارد مورد علاقه هر دو و سایر خصوصیاتشان شود. حتی ممکن است همسری که سن بالاتری دارد از همراهی با شریک خود در تفریحات و انواع فعالیت‌ها امتناع کرده که این امر هم ممکن است به دلیل سطح پایین انرژی و انگیزه در مرد سن بالا باشد.

مردانی که سن بالاتری دارند اغلب از نظر تمایلات و توانایی‌های جنسی با یک دختر جوان متفاوت بوده و ممکن است نتوانند تمام نیازها و درخواست‌های او از یک رابطه جنسی سالم و دو طرفه را برطرف کنند. این مردان عموما مشکلات بیشتری را در زندگی پشت سر گذاشته و از تجربه‌های بیشتری نسبت به یک دختر جوان برخوردارند، به همین دلیل در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهند که خودشان تصمیم‌های بزرگ و مهم زندگی را گرفته و کنترل امور را به دست بگیرند. تکامل و بلوغ فکری در مردان مسن و تفاوت در دید آن‌ها نسبت به وقایع هم می‌تواند عاملی باشد که باعث شود روابط دو طرف رو به سردی و یکنواختی رود.

نکاتی که در ازدواج با مرد مسن باید بدانید

این روزها نگاه اکثر افراد جامعه به ازدواج یک دختر جوان با مردی مسن، یک نگاه منتقدانه و منفی است که اغلب این گونه ازدواج‌ها را نفی می‌کند. اما با این حال زوجی که چنین شرایطی را دارند باید حتما قبل از ازدواج موارد زیر را در نظر بگیرند تا بتوانند پایه‌های زندگی خود را هر چه محکم‌تر بنا نهند.

1. تامل و ارزیابی ازدواج به کمک مشاوران روانشناسی

سعی کنید با مراجعه به یک مشاور، پیش از تصمیم به ازدواج از راهنمایی‌های او جهت شناخت میزان تطابق با شریک‌تان در زمینه‌های مختلف فکری، فرهنگی، اولویت‌ها، ارزش‌ها و اهداف یکدیگر از ازدواج آگاهی پیدا کرده و با بینش و بصیرت لازم در این راه قدم بگذارید. اگر دلایل شما برای ازدواج با یک مرد مسن صرفا جهت گریختن از مشکلات و مسائل زندگی باشد، یک مشاور خوب شما را جهت یافتن راه‌هایی برای حل این مشکلات یاری خواهد کرد.

2. در نظر گرفتن زندگی مردان مسن

ممکن است مردی که قصد ازدواج با او را دارید قبلا دست به ازدواج زده و هم اکنون صاحب فرزندانی از همسر سابق خود باشد. اگر چنین باشد لازم است ببینید که آیا می‌توانید خود را با این قضایا تطابق دهید و رفت و آمد یا حتی زندگی با فرزندان او را تحمل کنید یا این کاری خارج از توانایی‌های شماست.

3. بررسی نظر اطرافیان و نزدیکان

درست است که انسان باید مطابق میل و خواسته خود و نه دیگران زندگی کند اما باید به این مساله توجه داشته باشید که خواه ناخواه در جامعه و میان افرادی زندگی می‌کنید که مجبور به تعامل و رفت و آمد با آن‌ها هستید. به همین دلیل باید بررسی کنید که تبعات ازدواج با یک فرد مسن تا چه میزان بر افکار و نظرات بقیه تاثیر گذار بوده و آیا قادر به تحمل بار حاصل از این دیدگاه‌ها و باورهای سایرین در طول زندگی مشترک خود خواهید بود یا خیر.

4. در مورد فرزندآوری صحبت شود

مردان مسنی که پیش از این صاحب فرزند شده‌اند ممکن است دیگر تمایلی به فرزندآوری نداشته باشند در حالی که دختر جوان بخواهد این تجربه را در زندگی مشترک خود با همسرش داشته باشد. لازم است که حتما این موارد را پیش از ازدواج با شریک زندگیتان در میان گذاشته و در صورت داشتن نظراتی متناقض و ناسازگار با یکدیگر، از راهنمایی‌ها و توصیه‌های یک مشاور استفاده کنید.

نتایج تحقیقات در رابطه با ازدواج مردان مسن

به دنبال تحقیق و مطالعات انجام گرفته توسط مریم ولدخانی، عبد الباسط محمود پور و همکاران در سال 1395 در مورد تاثیر سن ازدواج بر الگوهای همسر گزینی و تفاوت سنی زوجین بر کیفیت زندگی زناشویی زنان، نشان داده شد که تفاوت سنی (بزرگ‌تر بودن زن، کوچک‌تر بودن زن و هم سن بودن آن‌ها) تأثیري بر کیفیت زندگی زناشویی ندارد. از آنجایی که دختران زودتر از پسران به بلوغ جسمی ‌می‌رسند و به تبع آن جامعه از آن‌ها انتظار رفتار‌هاي بزرگ سالانه بیشتري دارد، این امر موجب شده که آن‌ها فراتر از سن تقویمی‌شان به رشد شناختی برسند. به همین دلیل واضح است که این مساله موجب می‌شود تفاوت سنی تأثیر کم رنگ‌تري بر میزان کیفیت زناشویی بگذارد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره