اعتیادشناخت اعتیاد و انواع مواد

مصرف همزمان ترامادول و شیره

آیا از عوارض مصرف همزمان ترامادول و شیره آگاهی دارید؟ ترامادول و شیره مواد اعتیارآوری هستند که مصرف هرکدام از آن‌ها به تنهایی عوارض زیادی به همراه دارد. اما برخی مصرف کننده‌ها به دلایل متعددی اقدام به مصرف همزمان این دو ماده می‌کنند که در این شرایط عوارض مصرف بسیار شدیدتر و جدی‌تر می‌شود. به همین دلیل ضروری است که راهی برای ترک و درمان آن پیدا کرد. قطع مصرف و ترک ناگهانی، عوارض و پیامدهای بسیار جدی به همراه دارد پس توصیه می‌شود که برای ترک، از یک متخصص در زمینه اعتیاد کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترامادول

ترامادول یک داروی شبه مخدر است که در فرمولاسیون‌های مختلف دارویی از جمله قرص، قرص محلول، کپسول، قطره و آمپول در دوزهای متفاوت موجود است. این دارو مانند مواد اعتیارآور دیگر معمولاً برای دردهای حاد استفاده می‌شود. ترامادول یک داروی خوراکی است که برای کمک به تسکین دردهای مداوم و شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف همزمان ترامادول و مواد مخدر دیگر مانند تریاک، شیره، شیشه و… در مغز اثر منفی گذاشته و فعالیت‌های مغزی را متوقف می‌کند. برای آشنایی با عوارض قرص ترامادول کلیک کنید. 

شیره تریاک

علائم مصرف بیش از حد شیره زمانی خود را نشان می‌دهد که مواد مخدر گیرنده‌های مغز را به طور کامل مسدود کرده و باعث کند شدن تنفس فرد شده و در نهایت متوقف شود. علائم جسمانی اعتیاد به شیره شامل کاهش وزن، اسهال، خارش پوست، درد مفاصل و عضلات، تهوع و استفراغ، سردرد، کوچک شدن مردمک چشم، تب و لرز، خستگی و… می‌باشد. مصرف شیره علاوه بر علائم جسمانی، دارای علائم روحی و روانی نیز می‌باشد. علائم روانی اعتیاد شامل کمبود انگیزه، حالت افسردگی، از دست دادن تمرکز یا علاقه، گیجی، نوسانات خلقی یا تغییرات شدید رفتاری، اضطراب، گفتار آهسته یا گنگ و… می‌باشد. برای آشنایی با تست اعتیاد به شیره کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : علائم اعتیاد به شیره 
 

مصرف همزمان ترامادول و شیره

قرص ترامادول بعد از مصرف با مواد مخدر دیگر مانند شیره به سرعت و بعد از نیم ساعت به طور کامل جذب بدن می‌شود. معمولا مصرف کنندگان ترامادول را با مواد مخدر دیگر ترکیب می‌کنند تا مقدار دوز مواد مصرفی خود را افزایش دهند. در صورت مصرف دارو با مواد مخدر دیگر، خطر ایجاد اعتیاد بیشتر است. به عنوان یک داروی ضد افسردگی، مخلوط ترامادول با الکل یا مواد مخدر دیگر، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مخلوط کردن این مواد می‌تواند منجر به افسردگی تنفسی شود. همچنین خطر تشنج یا مصرف بیش از حد را نیز افزایش می‌دهد.

عوارض مصرف همزمان ترامادول و شیره

مصرف بیش از حد ترامادول با مواد مخدر دیگر مانند شیره می‌تواند باعث فشار خون بالا، تشنج ، کما و افسردگی تنفسی شود. یکی از عوارض نادر ولی خطرناک مصرف ترامادول با شیره، تشنج است. از عوارض دیگر مصرف این مواد می‌توان به سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، یبوست، تعریق و خشکی دهان، مصرف مکرر مواد، مشکلات در روابط ناشی از مصرف مواد مخدر و استفاده غیرقابل کنترل از مواد اشاره کرد. 

بیشتر بخوانید : اعتیاد به چند ماده

عوارض مصرف ترامادول با مواد مخدر دیگر

ترامادول یک مسکن مخدراست و مصرف آن با مواد دیگر دردوزهای زیاد می‌تواند خطرناک باشد. افرادی که خماری شدیدی دارند ممکن است دوزهای بیشتری از دارو را نیز مصرف کنند که این کار آن‌ها را در معرض خطر بیشتری از عوارض جانبی جدی مانند تشنج و افسردگی تنفسی قرار می‌دهد. ترامادول به عنوان یک سیستم عصبی مرکزی، عملکرد ریه و قلب را کند می‌کند. کسانی که دوزهای بسیار زیادی از ترامادول مصرف می‌کنند ممکن است تنفس‌شان به طور کامل متوقف شود و یک دوز بیش از حد کشنده را تجربه کنند. علائم مصرف بیش از حد ترامادول و مخدرهای دیگر می‌تواند شامل بیهوشی، کما، تشنج، مشکل تنفسی، فشار خون غیر طبیعی، ضربان قلب آهسته، ضعف عضلات و… باشد.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد به ترامادول

درمان اعتیاد به مصرف همزمان ترامادول و شیره

علائم ترک اعتیاد به ترامادول و مواد مخدر دیگر مانند شیره در بعضی موارد می‌تواند شدید و بسیار خطرناک باشد. سم زدایی و درمان با کمک پزشکی، ایمن‌ترین راه برای غلبه بر اعتیاد به این مواد مخدر است. برای کمک به فرایند بهبود یافتن و ترک اعتیاد باید یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای فرد معتاد وجود داشته باشد. بهترین راه برای ترک اعتیاد فرد معتاد به ترامادول و شیره این است که  به مراکز معتبر ترک اعتیاد مراجعه کرده یا تحت درمان یک پزشک متخصص قراربگیرد.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد به شیره

روش‌های ترک اعتیاد به مصرف همزمان ترامادول و شیره

اختلالات استفاده از مواد اعتیارآور را می‌توان در دو مرحله برطرف کرد: مرحله اولیه کوتاه مدت ( ترک و سم زدایی) و مرحله طولانی مدت. هدف از مرحله کوتاه مدت درمان اولیه، از بین بردن اعتیاد بیمار به روشی ایمن و کنترل شده است. مرحله طولانی مدت نیز با هدف جلوگیری از بازگشت دوباره به سمت مواد اعتیادآور انجام می‌شود.

در حال حاضر بوپرنورفین ، متادون و نالترکسون سه گزینه درمانی هستند که معمولاً برای مدیریت اختلالات استفاده از مواد اعتیادآور مثل ترامادول مورد استفاده قرار می‌گیرند.  مصرف کنندگان ترامادول ممکن است علائم ترک را هنگام قطع مصرف دارو تجربه کنند. ترک مصرف همزمان ترامادول و شیره می‌تواند باعث تحریک پذیری، افسردگی و علائم شبیه آنفولانزا شود. برای شروع درمان حتما از کمک متخخصان برای ترک اعتیاد استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره تلفنی ترک اعتیاد در زمینه مصرف همزمان ترامادول و شیره می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سوالات متداول

عوارض مصرف همزمان ترامادول با شیره چیست؟

مصرف بیش از حد ترامادول با مواد مخدر دیگر مانند شیره می‌تواند باعث فشار خون بالا، تشنج ، کما و افسردگی تنفسی شود.

ترک اعتیاد به مصرف همزمان ترامادول و شیره امکان پذیر است؟

بله با استفاده از روش‌‌های مختلف زیر نظر پزشک متخصص، می‌توان اعتیاد به ترامادول و شیره را ترک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره