خانوادهزوج و خانواده

دخالت مادر شوهر | بهترین راه برای جلوگیری از دخالت مادر شوهر

دخالت مادر شوهر یکی از مشکلات رایج در زندگی بسیاری از خانم‌ها است. خیلی از مادرشوهرها فکر می‌کنند می‌بایست همه چیز را تحت کنترل داشته باشند. آن‌ها با این کار می‌خواهند مطمئن شوند که فرزندشان در زندگی خود موفق است. اما شاید مادر همسرتان نداند که با این کارش بیشتر زندگی شما را به هم خواهد ریخت. دخالت مادر شوهر بسیاری از مواقع باعث اختلاف و ناراحتی بین زوجین می‌شود. پس اگر زندگی مشترک و حریم شخصیتان برای شما اهمیت دارد باید بتوانید یک راهکار مناسب در مقابل دخالت مادر شوهر پیدا کنید. ما در این مطلب تعدادی از این راهکارها را به شما معرفی خواهیم کرد. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که دریافت مشاوره خانواده می‌تواند بهترین راه‌حل برای تغییر شرایط باشد.

دخالت مادر شوهر

دخالت‌ها و ازبین‌بردن حریم شخصی یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که به‌خصوص در ابتدای زندگی مشترک با آن مواجه می‌شوید. معمولاً هم این اتفاق از سوی مادرشوهر می‌افتد. این حقیقت را باور کنید که مادران همیشه نگران زندگی فرزندشان هستند. اما گاهی اوقات هم پیش می‌آید که مادر همسرتان نمی‌تواند این ناراحتی را به‌درستی کنترل کند. در این شرایط آن‌ها سعی می‌کنند با سردرآوردن از مسائل مختلف زندگی شما و کنترل کردن آن‌ها شرایط بهتری را برای زندگی پسرشان فراهم کنند. طبیعتاً این موضوع نمی‌تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. ازبین‌رفتن حرمت‌ها و آسیب‌دیدن رابطه زوجین از جمله مشکلاتی هستند که به دنبال این دخالت‌ها اتفاق می‌افتد.

درعین‌حال بیشتر مواقع ما از این می‌ترسیم که صحبت راجع به این موضوع همسرمان را ناراحت کند. و اگر راستش را بخواهید در اکثر مواقع هم او ناراحت خواهد شد. در این شرایط عروس خانم‌ها احساس می‌کنند در موقعیتی گیر افتاده‌اند که هیچ‌کس حرفشان را نمی‌فهمد. اما خبر خوب این است که این مشکل حل‌شدنی است. شما تنها نیاز دارید تا مهارت‌های لازم برای مقابله با این رفتار را یاد بگیرید.

دخالت مادر شوهر و عوامل تأثیرگذار

چه نکاتی باعث می‌شود مادر همسرتان بیشتر به دنبال دخالت در زندگی شما باشد؟ پیداکردن جواب این سؤال به شما کمک می‌کند تا سرنخ این ماجرا را پیدا کرده و سپس باتوجه‌به آن به دنبال راه‌حل مناسب برای تغییر شرایط باشید. باتوجه‌به موقعیت و فرهنگی که شما در آن زندگی می‌کنید جواب‌های بسیاری برای این سؤال وجود دارد. بااین‌حال بعضی از رایج‌ترین دلایل دخالت مادر شوهر به شرح زیر است.

ویژگی‌های شخصیتی

دودسته از مادران با احتمال بیشتری در زندگی فرزند خود دخالت می‌کنند. شخصیت‌های ریاست‌طلب و همین‌طور شخصیت‌های وابسته! این افراد معمولاً به‌راحتی قبول نمی‌کنند که فرزندشان بزرگ شده و زندگی مستقلی را شروع کرده است. به همین خاطر سعی می‌کنند تا با استفاده از روش‌های مختلف کنترل خود را روی زندگی شما حفظ کنند.

رعایت‌نکردن حریم خصوصی

اصلی‌ترین دلیل دخالت دیگران در زندگی شما این است که خودتان حریم شخصیتان را رعایت نمی‌کنید. احتمالاً همسر شما هم از آن دسته افرادی است که مادرش را در جریان همه چیز قرار می‌دهد. یا شاید به هر شکل دیگری مادرشوهرتان در جریان مسائل زندگی شما قرار گرفته است. وقتی دیگران به هر دلیلی در جریان اتفاقات زندگی ما قرار بگیرند به خودشان اجازه می‌دهند که راجع به آن صحبت کنند.

دخالت مادر شوهر و باورهای فرهنگی

یک باور اشتباه اما بسیار رایج در کشور ما این است که مادر و پدرها تصور می‌کنند، می‌توانند در زندگی پسرشان دخالت کنند. این تصور معمولاً معتقد است که عروس می‌بایست راه‌ورسم زندگی را از خانواده همسر خود یاد بگیرد. و به همین خاطر مادران تلاش می‌کنند تا با دخالت‌های مختلف رفتار شما را به همان شکلی که مناسب خانواده خودشان می‌دانند شکل بدهند.

راهکارهایی برای کم‌کردن دخالت مادر شوهر

اتحاد خودتان را بیشتر کنید

دخالت مادر شوهر معمولاً در زندگی‌هایی پیش می‌آید که رابطه عاطفی زوجین با هم دچار شکاف‌هایی باشد. هرچقدر شما و همسرتان اتحاد بیشتری داشته باشید دیگران کمتر می‌توانند در زندگی شما دخالت کنند. این اتحاد باعث می‌شود که همسرتان به دیگران اجازه ندهد راجع به مسائلی که مربوط به هر دوی شما هستند نظر بدهند؛ یا وقتی می‌خواهد چیزی را برای خانواده تعریف کند حتماً به نظر شما نیز اهمیت می‌دهد. پس در اولین قدم سعی کنید ارتباط عاطفی خوب و دوستانه‌ای با همسرتان داشته باشید.

با همسرتان صحبت کنید

وقتی چیزی شما را ناراحت می‌کند بهترین راه این است که در مورد آن صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید همسرتان راجع به مسائل مشترک‌تان با مادرش صحبت می‌کند و یا از این ناراحتید که در کارهایش به جای نظر شما، به نظر مادرش اولویت می‌دهد بهتراست دخالت مادر شوهر تان را با او در میان بگذارید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در طول صحبت ادب و احترام را راجع به مادر همسرتان حفظ کنید؛ به همسرتان نشان بدهید متوجه احساس او نسبت به مادرش و احترامی که برای او قائل است هستید. اما در کنار این‌ها ناراحتی خود را هم بیان کنید.

حریم‌ها را حفظ کنید

بیشتر مشکلات زمانی پیش می‌آیند که ما حریم زندگی شخصی را رعایت نمی‌کنیم. سعی کنید ارتباط خود با خانواده همسر را در یک حد معمول و محترمانه نگه دارید. اما از صمیمی شدن بیش از حد خودداری کنید. نکته دیگر این است که هرگز راجع به مسائل زندگی خود و حتی برای درد و دل با خانواده همسر صحبت نکنید. یادتان باشد این رفتارها به معنی این است که شما خودتان جواز ورود به زندگی‌تان را به دست دیگران داده‌اید. پس ازین به بعد باید منتظر دخالت مادر شوهر خود هم باشید.

رابطه‌تان را صمیمی‌تر کنید

رابطه عروس و مادرشوهر همیشه یکی از جنجالی‌ترین ارتباطات بوده و هست. بسیاری از مواقع پیش می‌آید که هرکدام از شما سعی می‌کنید طرف مقابل را مغلوب کرده و به او نشان بدهید که کنترل در دست شماست. یکی از کارهای مهم برای جلوگیری از دخالت این است که به این دعوا پایان بدهید. از این طریق شما خیال مادر شوهرتان را راحت کرده‌اید که قصد ندارید بین او و پسرش جدایی بیندازید. به‌علاوه وقتی رابطه شما صمیمی‌تر باشد او ویژگی‌های مثبت شما را هم خواهد دید. و این مسائل به کاهش دخالت های مادر شوهر کمک می‌کند.

دخالت مادر شوهر | قاطعانه صحبت کنید

رفتارهای تند یا سکوت بیش از حد در مقابل دخالت مادر شوهر هر دو به یک اندازه اشتباه است. متخصصان خانواده معتقدند که شما بهترین نتیجه را از رفتار دوستانه اما قاطعانه خواهید گرفت. برای این کار وقتی مادر شوهرتان راجع به یک مسئله نظر می‌دهد ابتدا صحبت‌های او را کامل بشنوید. سپس از او بابت دلسوزی و اینکه به فکر زندگی‌تان است تشکر کنید. در آخرین مرحله دلایل خود را برای مخالفت با نظرش اعلام کرده و بگویید که چه تصمیمی دارید. این روش به‌خوبی حد و مرزهای زندگی شما و میزانی که مادر همسرتان اجازه دخالت دارد را مشخص می‌کند.

همسرتان را بر سر دوراهی قرار ندهید

یک اشتباه خطرناک اما رایج در میان خانم‌ها این است که همسرشان را وارد اختلافی که با مادرشوهر دارند می‌کنند. در حقیقت آن‌ها از شوهرشان می‌خواهند که بین همسر یا مادر خود یکی را انتخاب کند. در درجه اول این نکته را به خاطر داشته باشید که قراردادن یک نفر در این موقعیت فشار روانی بسیاری را برای او به همراه خواهد داشت. علاوه بر این شما نمی‌توانید از همسرتان انتظار داشته باشید پدر و مادر خود را کنار بگذارد.

والدین هرکدام از ما برایمان عزیز هستند. و طبیعتاً خیلی کم پیش می‌آید که آن‌ها را با چیزی یا کسی عوض کنیم. پس به‌جای اینکه از همسرتان بخواهید وارد دعوای بین شما و مادر شوهر تان بشود؛ از او بخواهید که با کمک هم یک راه‌حل منطقی برای شرایط پیدا کنید.

چه زمانی از یک مشاور کمک بگیریم

شروع یک زندگی مشترک و جلو بردن آن کار آسانی نیست. بسیاری از مواقع وقتی وارد زندگی می‌شویم متوجه خواهیم شد که مهارت لازم برای حل کردن بسیاری از مشکلات را نداریم. یکی از این مشکلات دخالت دیگران در زندگی ماست. در چنین شرایطی چطور باید موضوع را به همسرمان بگوییم که ناراحت نشود؟ در مقابل دخالت‌ها باید چه واکنشی نشان بدهیم؟ این‌ها سؤالاتی هستند که معمولاً جوابی برای آنها نداریم. و همین مسئله می‌تواند زندگی مشترک ما را با مشکلات جدی مواجه کند.

به‌علاوه بسیاری از مواقع درد و دل کردن با دوستان یا خانواده شرایط را بدتر می‌کند. دیگران به دلیل علاقه‌ای که به ما دارند شروع به جانب‌داری کرده و حالا دخالت‌ها از این طرف نیز شروع می‌شود. به همین خاطر بهترین کار این است که راجع به مشکلات زندگی مشترک از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. مشاورین به شما کمک می‌کنند ریشه مشکلات را پیدا کرده و برای برطرف‌کردن آن راه‌حل مناسبی پیدا کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دخالت مادر شوهر می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

همسرم همه چیز زندگی‌مان را به مادرش می‌گوید؛ چطور از او بخواهم که این کار را نکند؟

در یک شرایط مناسب با همسرتان صحبت کنید. به او نشان بدهید که متوجه علاقه‌ای که به مادرش دارد هستید؛ و احترام به مادرش برای شما نیز مهم است. در کنار این مسائل نگرانی‌های خود را نیز به او بگویید. سعی کنید دلایل منطقی برای اشتباه بودن کار همسرتان به او نشان بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره