خصوصیات روانی نوجواننوجوان

انتخاب هدف در نوجوانی | تهیه لیست اهداف برای نوجوان

انتخاب هدف در نوجوانی یکی از گام‌های اساسی در این دوران است. نوجوانان در این دوران، در آستانه بزرگسالی بوده و باید تصمیمات جدی در این زمینه بگیرند. افراد باید در این دوران مهارت‌های خود را پرورش داده و همچنین تلاش زیادی بکنند. با اینکه از لحاظ روانی نوجوانان در دوره سختی قرار داشته و باید در زمینه‌های مختلفی فعال باشند؛ اما قطعا یکی از مهم‌ترین این مسائل، انتخاب هدف است. خانواده‌ها باید در این راه در کنار فرزند خود بوده و از او حمایت کنند. همچنین او را راهنمایی کرده و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند. فراموش نکنید که انتخاب هدف در این دوران، تنها محدود به شغل نشده بلکه مسائل زیادی را در برمی‌گیرد. می‌توانید در این باره از مشاوره نوجوان استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب هدف در نوجوانی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

انتخاب هدف در نوجوانی

با اینکه اهداف افراد در طول زمان تغییرات زیادی کرده و همچنین تحت تاثیر مسائل زیادی قرار می‌گیرد؛ اما انتخاب هدف در نوجوانی، گام مهمی در مورد اینده آنها است. البته نوجوانان گاهی به صورت هیجانی عمل کرده و در این مورد دچار اشتباه می‌شوند. شغل اعضای خانواده و موقعیت آنها از لحاظ اجتماعی، تاثیر زیادی دراین مورد دارد. اما گاهی نوجوان بلندپروازانه تر فکر کرده و تمایل دارند که جسارت نشان دهند.

این موضوع احتمالا فشار زیادی را به آنها وارد می‌کند. اما اگر تحت راهنمایی های درست قرار گیرند و عاقلانه فکر کنند؛ نه تنها می‌توانند برنامه ای دراز مدت برای زندگی خود داشته باشند؛ بلکه از این دوران به خوبی گذرمی‌کنند. برای آشنایی با دلایل و عوامل موثر بر زندگی نوجوانان موفق کلیک کنید.

اهمیت انتخاب هدف در نوجوانی

اهمیت انتخاب هدف در نوجوانی

موضوع انتخاب هدف در نوجوانی به دلایل زیادی حائز اهمیت است. حتی اگر خانواده ها در این زمینه فشاری به آنها وارد نکنند؛ اما به دلیل شکل گیری احساس مسئولیت پذیری و استقلال در آنها، نمی‌توانند دست روی دست بگذارند. جامعه و عوامل فرهنگی نیز می‌توانند در این مورد موثر واقع شوند.

برای مثال در کشورهای صنعتی و پیشرفته، شاید نوجوانان زودتر از حالت عادی به این موضوع فکر کرده و دست به انتخاب هدف بزنند. اینکار می‌تواند تا حد زیادی نیازهای روانشناختی آنها را ارضا کرده و همچنین میل درونی آنها را کاهش دهد. در واقع هیجانات آنها کنترل و مدیریت شده و آنها می‌توانند از انرژی خود در راه بهتری استفاده کنند.

اولویت بندی در انتخاب هدف در نوجوانی

انتخاب هدف در نوجوانی از آنجایی باید در اولویت قرار گیرد که منجر به بالارفتن کیفیت سلامت روان و حتی زندگی شخصی آنها می‌گردد. این موضوع منجر به کشف استعدادهای نهفته در آنها شده و همچنین سبک زندگی سالم تری به آنها می‌دهد. از طرفی در روابط بین فردی آنها نیز موثر است.

با این تفاصل بهتر است نوجوانان در ابتدا به انتخاب هدف در زمینه های تحصیلی، مهارتی پرداخته و در قدم بعدی به مسائل دیگر بپردازند. طبیعی است که در این دوران آنها رویاهای زیادی داشته باشند؛ اما باید آنها را اولویت بندی کرده و به هریک زمان جداگانه ای اختصاص دهند. برای اطلاع از انواع اشتباهات نوجوان کلیک کنید.

زمان و دشواری انتخاب هدف در نوجوانی

انتخاب هدف در نوجوانی همواره یکی از نگرانی های والدین استغ چرا که نوجوانان در این مورد مشکلات زیادی را تجربه می‌کند. فراموش نکنید که این مسائل برای همه نوجوانان وجود دارد و جای نگرانی نیست. از طرفی نوجوانان به دلیل شور و هیجانی که دارند؛ در برخی موارد دچار چالش هایی می‌گردد. در واقع دشواری اینکار در دوران نوجوانی، به دلیل بحران ها و مسائل دوره گذار آنهاست. این موارد کاملا موقتی بوده و با گذشت مدتی برطرف می‌شوند.

روش های انتخاب هدف در نوجوانی

نوجوانان با استفاده از روش هایی در این دوران می‌توانند برنامه ریزی بهتری داشته و تصمیم گیری کنند. همچنین هر چه در این دوران با دقت و صبوری بیشتری عمل کنند؛ نتایج بهتری خواهند گرفت. برخی از این روش ها شامل موارد زیر می‌شوند.

✅نوشتن

در قدم اول بهتر است نوجوانان، هدف های خود را به صورت مکتوب درآورده و اطلاعات لازم در مورد هریک از آنها کسب کنند. این موضوع باعث می‌شود که افراد اهداف خود را از یاد نبرده، و همچنین تلاش بیشتری برای رسیدن به آنها داشته باشند. همچنین اینکار به افکار آنها نیز نظم بیشتری می‌دهد.

✅زمانبندی

گام بعدی مشخص کردن زمان رسیدن به آنها و همچنین مدت زمانی است که فرد باید به هریک از آنها اختصاص دهد. در واقع نوجوان باید اهداف خود را در دو گروه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت قرار داده و همچنین زمانبندی دقیق برای آنها داشته باشد. اینکار باعث می‌شود که نوجوان عجله نکرده و یا زمان خود را از دست ندهد. هر چه افراد در برنامه ریزی اهداف خود با جزییات بیشتری پیش روند؛ به نتایج بهتری خواهند رسید.

✅ایجاد احساس انگیزه و اراده

از طرف دیگر گاهی نوجوان در این راه، دچار بی انگیزگی و خستگی می‌شود که کاملا طبیعی است. اما باید با استفاده از خودشناسی، علایق خود را شناسایی کرده و گاهی به خود استراحت بدهد. اینکارها باعث می‌شوند که انگیزه و اراده بیشتری در نوجوان بروز کند.

✅بالا بردن استقامت

از طرفی احتمال شکست خوردن در اهداف نیز وجود دارد. طبیعی است که ما به همه اهدافی که برای خود مشخص می‌کنیم نرسیم. اما واکنش افراد نسبت به این موضوع متفاوت است. از آنجایی که نوجوان دوران سختی را از لحاظ روانی پشت سر می‌گذارد؛ باید استقامت و تحمل روانی خود را در برابر شکست؛ بالا برده و زود تسلیم نشود. وقتی افراد اهداف خود را واقع بینانه و بر اساس استعدادهای خود تعیین کنند؛ کمتر دچار احساس ناکامی خواهند شد.

نحوه رفتار والدین در انتخاب هدف در نوجوانی

والدین در انتخاب هدف در نوجوانی

همانطور که پیش تر هم گفته شد؛ رفتار والدین، در این دوران بسیار تعیین کننده است. والدین در این دوران احتمالا دچار اشتباهات زیادی می‌شوند که می‌تواند آینده فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل بهتر است بسیار محتطانه عمل کرده و شرایط را برای انتخاب هدف در نوجوانی مهیا کنند. برخی از روش هایی که می‌تواند در این مورد به شکل مثبتی تاثیر بگذارد؛ شامل موارد زیر می‌شود.

صحبت کردن در مورد اهمیت انتخاب هدف در نوجوانی

فشار نیاوردن به آنها

احترام به انتخاب و تفکرات آنها

داشتن ارتباطی موثر

الگوی خوبی باشید

صبور باشید.

به آنها فرصت اشتباه و تجربه کردن بدهید

از آنها حمایت کنید

سخن پایانی

انتخاب هدف در نوجوانی یک تصمیم ناگهانی نیست. با اینکه احساسات نوجوان در این زمان، بسیار تاثیرگذار و تعیین کننده هستند؛ اما به طور کلی هم والدین و هم نوجوان باید مسائل زیادی را در نظر داشته باشند. بسیاری از خانواده ها نوجوان خود را مجبور به دنبال کردن اهداف تحصیلی به طور مطلق کرده و به آنها هیچ گونه آزادی عملی نمی‌دهند. اما آینده آنها تنها محدود به درس خواندن نشده و آنها باید در حوزه های مختلفی مهارت و تجربه کسب کنند. در این زمینه خانواده ها می‌توانند از روانشناس کمک گرفته و با او مشورت کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب هدف در نوجوانی می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره