اعتیاددرمان و ترک اعتیاد

ترک عادت های بد

ترک عادت های بد به تلاش و همچنین زمان نیاز دارد. همه ما در زندگی عادتهایی داریم که گاهی موثر و گاهی مخرب هستند. عوامل زیادی در شکل گیری یک عات تاثیر دارند. و همین موضوع در مورد از بین بردن آنها، افراد را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. به همین دلیل افراد سریعا تسلیم شده و دیگر به تلاش ادامه نمی‌دهند. عادت ها، بخش های مختلفی از زندگی را در بر می‌گیرند. همچنین بر زندگی اطرافیان نیز تاثیر دارند. معمولا عادت های بد در اثر یک اتفاق ناگوار و یا استرس و فشار روانی زیاد ایجاد می‌شوند. افراد می‌توانند از این موضوع استفاده کرده و از برای از بین بردن آنها نیز، به سراغ عوامل ایجاد کننده بروند. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک عادت های بد می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.

ترک عادت های بد

طبق تحقیقات ایجاد شده؛ تقریبا شکل گیری یک عادت، 66 روز طول می‌کشد. پس به طور طبیعی برای تغییر و یا حذف آنها نیز به 66 روز نیاز داریم. اما در مورد ترک عادت های بد، معمولا این مدت طولانی تر شده و حتی نیاز به انرژی بیشتری هم دارد. ترک عادات نامناسب باعث بالارفتن کیفیت زندگی شده و به طور کلی بسیاری از مسائل را تغییر می‌دهد.

به طور کلی زندگی ما از مجموعه ای از عادتهای خوب و بد، تشکیل شده است. در قدم اول باید آنها را شناسایی کرده و برای تقویت و یا از بین بردن آنها تلاش کنیم. از طرفی به دلیل اینکه احتمالا در این مسیر، سختی های زیادی را تحمل خواهیم کرد؛ بهتر است از روانشناس کمک گرفته و اینکار را به صورت اصولی انجام دهیم.

چرایی و چگونگی شکل گیری عادتها

راهکارهای ترک عادت های بد

عادت ها معمولا از دوران کودکی درون افراد شکل گرفته و تنها در طول زمان، دچار تغییراتی می‌شوند. برای مثال همه ما از دوران کودکی به مسواک زدن عادت کرده ایم و یا حتی بسیاری از عادات تغییر شکل یافته ای که اکنون داریم؛ از کودکی ما نشات می‌گیرد. فردی که در کودکی عادت به مکیدن انگشتان خود داشته؛ در آینده بیشتر احتمال دارد که به سیگار اعتیاد پیدا کند.

البته این مورد قطعی نیست؛ اما تا حد زیادی تعیین کننده است. از همین رو ریشه یابی عادات و همچنین ترک عادت های بد، ضرورت دارد. دانشمندان تصور می‌کنند که دلیل شکل گیری عادات، جست و جوی مغز برای پیدا کردن راهی برای جلوگیری از صرف انرژی کمتر است. همچنین واکنش های افراد نیز تا حد زیادی از عادت های افراد، نشات می‌گیرند. برای اطلاع از دلایل انگشت مکیدن نوزاد، کلیک کنید.

انواع عادت های بد

در قدم اول باید در هر زمینه ای، عادت های آسیب زننده را پیدا کنیم تا بتوانیم در مورد آنها اقدامات لازم را انجام دهیم. برای مثال در مورد عادات غذایی، پرخوری و همچنین استفاده بیش از حد از نمک و شکر، عادت های نامناسب محسوب می‌شوند. همچنین در بخش های دیگر نیز، برخی از این عادت ها شامل اهمیت ندادن به بهداشت فردی، بی نظمی، برخی از اعتیاد ها، وسواس ها و… می‌شوند. ترک عادت های بد در هر موردی روش خاص خود را دارد. افراد باید در این زمینه قدم به قدم پیش رفته و همچنین صبور باشند. برای آشنایی با انواع اعتیاد رفتاری کلیک کنید.

روش های ترک عادت های بد

روش های ترک عادت های بد

همانطور که گفته شد؛ برای ترک عادت های بد، روش های زیادی وجود دارد. این روش ها به نوع عادت و همچنین شرایط افراد بستگی داشته و استفاده درست از آنها، حائز اهمیت است. برخی از افراد به صورت ناگهانی عادت خود را سرکوب می‌کنند و یا فشار زیادی به خود می‌آورند. که در این حالت، افراد نه تنها نمی‌توانند عادت بد خود را ترک کنند؛ بلکه حتی در صورت از بین رفتن آن نیز، احتمال بازگشت مجدد وجود دارد.

📌بررسی عادت

در قدم اول افراد باید عادتی را که قصد ترک آن را دارند؛ بررسی نمایند. اینکه این عادت چگونه در آنها شکل گرفته است و یا حتی چه عوامل سبب انجام آن به صورت مکرر می‌گردد. حتی افراد می‌توانند عوامل شکست در مورد ترک عادت های بد در گذشته خود را مورد بررسی قرار دهند. یکی دیگر از مواردی که افراد در این زمان باید به آنها بپردازند؛ احساس شان در هنگام انجام آن رفتار است و یا اینکه این رفتار در اطرافیان نیز وجود دارد یا خیر! برای آشنایی با دلایل ناخن جویدن کودک کلیک کنید.

📌درون نگری

در روش درون نگری در مورد ترک عادت های بد، تمرکز بر روی خود افراد است. در این حالت، دیگر عوامل محیطی و یا حتی اطرفیان را در نظر نمی‌گیریم. تنها به عوامل فردی توجه کرده و از این طریق مشکل را برطرف می‌کنیم. با اینکه محیط اطراف در مورد شکل گیری و همچنین ماندگاری عادت ها بسیار موثر است. اما افراد در نهایت باید به تنهایی در این مورد اقدام کنند. تغییر سبک زندگی آنها تا حد زیادی تاثیر داشته و باعث کمرنگ شدن عادت های نامناسب می‌گردد.

📌کمک گرفتن از دیگران

یکی دیگر از اقداماتی که افراد باید در این زمینه انجام دهند؛ مطلع کردن اطرافیان از این موضوع است. افراد باید در مورد ترک عادت های بد و چگونگی این فرایند، با اطرافیان خود صحبت کرده و حتی از آنها کمک بگیرند. در این شرایطف دیگران می‌توانند از سستی و هچنین خسته شدن شما جلوگیری نمایند و حتی انگیزه برای شما باشند. تغییر عادت ها تقریبا بدون حضور دیگران، ممکن نیست. همچنین اگر آنها از این موضوع مطلع نباشند؛ احتمالا باعث بروز عوامل محرک می‌شوند.

📌دوری از محرک ها

محرک ها یا ماشه چکان ها، عواملی هستند که فارغ از اینکه عادت چرا و چگونه شکل گرفته است؛ باعث بروز مجدد آن می‌شوند. برای مثال فردی که عادت به جویدن ناخن هایش دارد؛ معمولا در هنگامی که استرس دارد؛ اینکار را بیشتر انجام می‌دهد. پس اضطراب ماشه چکان بوده و همچنین دلیل استرس نیز مهم است. با شناسایی و همچنین ریشه یابی این عوامل، ترک عادت های بد بسیار آسان تر می‌شود. برای اطلاع از روش های ترک بددهنی کلیک کنید.

📌استفاده از پاداش و تنبیه

افراد بهتر است در فرایند ترک عادت های بد، از روش پاداش و تنبیه استفاده کنند. برای مثال هنگامی که موفق به برداشتن گامی مثبت در این جهت شدند؛ به خود پاداش داده و در صورت انجام آن، خود را تنبیه کنند. با اینکه پایبندی به این موضوع کمی سخت است؛ اما بسیار موثر بوده و بعد از مدتی سبب از بین رفتن عادات بد در افراد می‌شود. نیازی به افراط در مورد پاداش و تنبیه ها نیست. برای مثال نخوردن غذای مورد علاقه نیز خود یک نوع تنبیه محسوب می‌شود.

سخن پایانی

شکست در ترک عادت های بد، به معنی بی ارادگی، تنبلی و همچنین سستی افراد نیست. بلکه در این مورد عوامل زیادی دخیل هستند و افراد باید تلاش و انگیزه زیادی داشته باشند. تغییر رفتارها نیاز به زمان و انرژی دارد و از بین بردن یک عادت، یک شبه اتفاق نمی‌افتد. بهتر است افراد برای خود قدم های کوچک و قابل دسترس تعیین کرده، و در این مورد به خود فشار نیاورند. همچنین در کنار استفاده از راهکارهای گفته شده؛ از یک مشاور نیز کمک گرفته و اینکار را به صورت اصولی انجام دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک عادت های بد می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره