اعتیادشناخت اعتیاد و انواع مواد

اعتیاد برادر | با برادر معتادم چه کنیم ؟

اعتیاد برادر یکی از مشکلات رایج در فضای خانواده محسوب می‌شود. به طور کلی هریک از اعضای خانواده که به اعتیاد گرفتار باشند؛ تاثیر آن بر کل خانواده مشهود است. اعتیاد باعث بروز مشکلات زیادی در خانواده و حتی جامعه می‌شود. قطعا اعضای خانواده تمام تلاش خود را در این زمینه می‌کنند. اما در زمینه ترک اعتیاد، انگیزه و اراده فرد نیز بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که خواهر و برادرها ارتباط نزدیک تری با یکدیگر دارند؛ دریافت کمک و حمایت از طرف آنها برای فرد معتاد، موثرتر خواهد بود. حتی گاهی اولین افرادی که متوجه این موضوع می‌شوند؛ خواهر و برادرها هستند. به همین دلیل باید به جای سخت گرفتن به خواهر و برادر معتاد خود و یا همدستی علیه آنها با اقداماتی به آنها کمک کنند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد برادر می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

اعتیاد برادر

در بیشتر موارد مشاهده علائم اعتیاد در ابتدا توسط خانواده انجام می‌گیرد. اعتیاد برادر نیز می‌تواند توسط دیگر اعضا تشخیص داده شود؛ اما بهتر است خانواده برای اطمینان از این موضوع از یک متخصص کمک بگیرند. با اینکه افراد به سختی راضی به مراجعه به پزشک یا روانشناس می‌شوند؛ اما اینکار ضروری بوده و همچنین روش های مختلفی در این زمینه وجود دارد.

در قدم اول فراموش نکنید که اجبار فرد به انجام اینکار، تنها اوضاع را پیچیده تر می‌کند. به همین دلیل برخوردی آرام و منطقی با او داشته و حسن نیت خود را نشان دهید. گاهی اعضای خانواده فرد معتاد را به طور کلی طرد می‌کنند که این موضوع سبب بروز مشکلات بیشتری می‌شود. برای اطلاع از تاثیرات اعتیاد پدر و مادر کلیک کنید.

علل اعتیاد برادر

علل اعتیاد برادر

از طرفی اعتیاد برادر به مواد مخدر و یا حتی انجام رفتاری خاص، به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. همچنین با شناسایی این دلایل، کمک کردن به او آسان تر خواهد شد. برخی از این علل، شامل موارد زیر می‌شوند.

🔷محیط نامناسب

وقتی فرد در محیط نامناسبی بزرگ می‌شود و یا زندگی می‌کند؛ احتمال گرایش او به اعتیاد و رفتارهای دیگر، بیشتر است. گاهی اعتیاد برادر به دلیل اعتیاد یکی دیگر از اعضای خانواده اوست. و وقتی همه اعضای خانواده پاک شوند و اطرافیان فرد نیز مبتلا به اعتیاد نباشند؛ میل افراد برای مصرف دوباره یا بازگشت به اعتیاد، کاهش می‌یابد. به همین دلیل برقراری محیطی امن و آرام برای برادر معتاد بسیار حائز اهمیت است. برای اطلاع از دلایل اختلافات خانوادگی کلیک کنید.

🔷ابتلا به اختلالات روان یا بیماری های جسمانی

در برخی موارد اعتیاد برادر به علت ابتلا به بیماری های جسمانی و یا اختلالات روان و شخصیت، آغاز می‌شود. بسیاری از افراد برای تسکین دردهای جسمانی از مواد مخدر استفاده می‌کنند.و یا ابتلا به برخی از بیماری های روان و شخصیت بیشتر افراد را مستعد اعتیاد می‌کند. شناسایی این موضوع و همچنین برطرف کردن آن در مورد برادر، بسیار مهم است.

نحوه برخورد با اعتیاد برادر

نحوه برخورد با اعتیاد برادر

بعد از اینکه از اعتیاد برادر اطمینان حاصل کردید و یا دلایل آن را بررسی نمودید؛ بهتر است در این زمینه اقداماتی انجام دهید. منظور از اقدامات، مجبور کردن او به ترک اعتیاد نیست. افراد معتاد تا از حمایت دیگران مطمئن نشوند؛ فرایند ترک را آغاز نمی‌کنند. و یا آن را نیمه کاره رها کرده دوباره مصرف را شروع می‌کنند. برخی از راهکارهایی که خانواده ها می‌توانند به کار گیرند؛ شامل موارد زیر می‌شود.

پذیرش و کمک به او

معمولا خانواده ها بعد از اطلاع از اعتیاد برادر و یا اعضای دیگر، دست به انکار می‌زنند. آنها نمی‌توانند این موضوع را باور کنند. اما در قدم اول باید این شرایط را پذیرفته و برادر خود را درک کنید. به دلایلی او را در معرض اعتیاد قرار داده است؛ فکر کرده و او را قضاوت نکنید. این فرایند احتمالا مدتی زمان ببرد. همچنین اعضای خانواده در این دوران فشار روانی زیادی را تحمل خواهند کرد. اما بهتر است در این مورد منطقی فکر کرده و به جای جنگیدن با او، از او حمایت کنید. به او یادآوری کنید که حتی در صورت اعتیاد نیز برای او احترام قائل هستید و او را دوست دارید.

اعتیاد برادر | جلب اعتماد برادر

معمولا افرادی که گرفتار اعتیاد هستند؛ بسیار نسبت به اطرافیان خود بدبین بوده و شکاک هستند. به همین دلیل برای برطرف کردن اعتیاد برادر، در ابتدا باید اعتماد او را جلب کنید. به او اطمینان دهید که به او آسیب نمی‌زنید و همواره در کنار او هستید. جلب اعتماد فرد معتاد کمی نیاز به زمان دارد. همچنین در این زمینه باید استمرار داشته و ثابت قدم باشید. برای آشنایی با دلایل بروز اعتیاد در نوجوانان کلیک کنید.

آرام کردن شرایط محیطی

همانطور که گفته شد، محیط در مورد اعتیاد برادر بسیار موثر است. از همین رو سعی کنید فضایی آرام و امن برای او فراهم کنید. حتی موضوع اعتیاد نیز باعث بروز تنش های زیادی در محیط خانه می‌شود. که همین موضوع فرد را رنجانده و باعث مصرف بیشتر توسط او می‌شود. حتی افراد برای شروع فرایند ترک در خانه نیز باید آرامش داشته باشند. بهتر است عوامل استرس زا و یا هیجان آور را از فرد دور کرده و از تنش جلوگیری کنید.

برخورد آرام با اعتیاد برادر

اعضای خانواده باید در برخورد با اعتیاد برادر، بسیار با احتیاط عمل کنند. فراموش نکنید که بروز برخی از رفتارها از یک فرد معتاد طبیعی است. به همین دلیل نباید به این خاطر با او برخورد شدید کرد. اعتیاد با تاثیر بر مغز، کارکردهای شناختی افراد را مختل می‌کند. به همین دلیل او تا حد زیادی کنترلی برای رفتارهایش ندارد. باید این موضوع را پذیرفته و از بروز واکنش های نامناسب جلوگیری کنیم. چرا که این برخوردها فرد را بیشتر آسیب پذیر می‌کند.

حمایت از خانواده او

در شرایطی که برادر، خود ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده است؛ باید در این شرایط، از خانواده او نیز حمایت کرد. قطعا اعتیاد برادر، خانواده او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل باید به روش های مختلف به خانواده او کمک کرد و حتی از این عامل به عنوان انگیزه ای برای ترک ستفاده کرد. باید به برادر مسئولیت های او در قبالش خانواده اش را یادآوری کرده و او را تشویق کنیم. از طرفی خانواده او نیز باید در این زمینه همکاری داشته باشند.

کمک گرفتن از مشاور برای ترک اعتیاد

کمک گرفتن از مشاور در مورد اعتیاد برادر بسیار موثر است. از طرفی می‌توانید نحوه برخورد موثر با او را آموخته و از طرفی دیگر برای فرایند ترک اعتیاد او از روانشناس کمک بگیرید. به طور کلی در این فرایند، اعضای خانواده و اطرافیان فرد نیز، نیاز به دریافت کمک های روانشناختی دارند. چرا که این دوران هم برای خود فرد و هم دیگران از لحاظ روانی بسیار دشوار است.

سخن پایانی

اعتیاد برادر زمینه ساز اعتیاد دیگر اعضا و همچنین بروز مشکلات زیادی است. از همین جهت، داشتن اطلاعاتی در این زمینه و همچنین پیشگیری به موقع از آن بسیار مهم است. برخورد با فرد معتاد مخصوصا اگر از اعضای خانواده باشد؛ دارای اصولی است که با رعایت آنها، به فرد کمک زیادی می‌شود. به همین دلیل کمک گرفتن از متخصصین مختلف از جمله روانشناس، بسیار اهمیت دارد. بهتر است همه اعضای خانواده با یکدیگر همکاری داشته و در این زمینه به یکدیگر کمک کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد برادر می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره