خصوصیات روانی نوجواننوجوان

نوجوان گوشه گیر | 3 پیامد گوشه گیری نوجوان

نوجوان گوشه گیر از نظر اجتماعی و گروهی تنها است. این نوجوانان به سختی با دیگران دوست می‌شوند و در برقراری ارتباط با دیگران ضعیف عمل می‌کنند. حتی در فراگیری مهارت های اجتماعی به شدت بی انگیزه می‌باشند. زمانی که والدین طرز برخورد با گوشه گیری نوجوان را ندانند؛ کودک از نظر اجتماعی منزوی می‌شود و مهارت های لازم را آموزش نمی‌بیند. اما به دلیل بلوغ، در این سنین نوجوانان علاقه به تنهایی و انزوا پیدا می‌‌کنند. این رفتار مشکلات رایج و شایعی است که اکثر نوجوانان با آن درگیر هستند. اما اگر این موضوع جدی گرفته نشود و نوجوان درمان نشود، با مشکلات بیشتر و جدی تری در آینده روبرو خواهد شد. توصیه می‌کنیم که حتما از روانشناس نوجوان در این زمینه راهنمایی بگیرید. برای دریافت مشاوره نوجوان کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوان گوشه گیر می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.

نوجوان گوشه گیر کیست؟

نوجوان گوشه گیر کیست؟

دوران بلوغ دورانی بسیار سخت است. که معمولا باعث گوشه گیری نوجوان می‌شود. به دلیل اینکه نوجوانان در این سن آرزوهای بزرگ دارند و دائم در حال تفکر هستند؛ بیشتر اوقات خود را در تنهایی سپری می‌کنند. که همین امر باعث می‌شود نوجوان گوشه گیر شود و در انزوا باشد. این موضوع شاید برای خود نوجوان لذت بخش و دلنشین باشد؛ اما والدین او آزار می‌بینند. والدین از عواقب این رفتار هراس دارند اما خود نوجوانان اطلاعی از عواقب کار خود ندارند.

نوجوان گوشه گیر پس از مدتی افسرده می‌شود و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. او اضطراب زیادی را در جمع تجربه می‌کند و آسیب های روانی را احساس می‌کند. به همین دلیل است که باید موضوع انزوای نوجوان جدی گرفته شود. و والدین باید از روانشناس راهنمایی بگیرند. در این مقاله راجع به علائم، عوارض و درمان انزوا در نوجوان صحبت کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه والدین سخت گیر کلیک کنید.

علائم گوشه گیری نوجوان

نوجوان گوشه گیر از خود نشانه هایی را بروز می‌دهد. والدین نیز باید اطلاع کافی از این علائم داشته باشند تا بتوانند با موضوع گوشه‌گیری و انزوای نوجوان به خوبی کنار بیایند. در این بخش مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر والدین جهت نشانه های انزوا در نوجوان، توضیحات لازم را ارائه داده ایم.

🔻 از برخورد با دیگران اجتناب می‌کند.

🔻 در فعالیت های گروهی فعالیت نمی‌کند.

🔻بدبدین و وسواسی عمل می‌کند.

🔻 تنهایی را اولویت خود قرار داده است.

🔻 به صورت دائمی احساس تنهایی دارد.

🔻به دلیل خجالتی بودن توانایی برقراری ارتباط با دیگران را ندارد.

🔻 حضور در جمع باعث سلب آرامش آنها می‌شود.

🔻 زمانی که در زمینه ای با شکست مواجهه شوند؛ بسیار اغراق آمیز از شکست خود صحبت می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل نوجوان کلیک کنید.

علت گوشه گیری نوجوان چیست؟

معمولا این سوال پیش می‌آید که علت گوشه گیری نوجوان چیست؟ چرا این اتفاق رخ می‌دهد و برای چه نوجوان باید چنین رفتاری را از خود نشان دهد؟ در این بخش مقاله به علت گوشه‌گیری و انزوای نوجوان اشاره کرده ایم.

🔹 سن بلوغ

🔹 فقر

🔹طلاق و جدایی والدین

🔹 انتقاد های شدید از سوی والدین و معلمین

🔹 مشکلات ظاهری و جسمانی

🔹والدین سخت گیر

🔹 نوجوان رفتاری سرکش دارد

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرکشی نوجوان کلیک کنید.

مشکلات و عوارض گوشه گیری نوجوان

نوجوان گوشه گیر پس از مدتی به مرور زمان عوارض و مشکلات زیادی را تجربه می‌کند. در این بخش مقاله عمده مشکلات گوشه‌گیری و انزوای نوجوان را توضیح داده ایم.

📌 اضطراب

یکی از مشکلات نوجوان گوشه گیر، اضطراب است. تجربه این استرس ها به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که یکی از بارز ترین دلیل ها، انزوا طلبی می‌باشد. که این موضوع نیز آسیب های شدید روحی و روانی را به دنبال دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اضطراب اجتماعی کلیک کنید.

📌 افسردگی

افسردگی از دیگر مشکلات نوجوان گوشه گیر است. که جدی ترین مشکل نامیده می‌شود. نوجوانان گوشه گیر در خیالات خود غرق می‌شوند و همین رفتارشان آغاز افسردگی های مزمن و حاد است. به همین دلیل والدین باید انزوا طلبی نوجوان را جدی بگیرند.

📌 کاهش اعتماد به نفس

از دیگر مشکلات نوجوان گوشه گیر، اعتماد به نفس پایین است. نوجوانان به دلیل اینکه تنهایی را انتخاب کرده اند، در فعالیت ها مشارکت نمی‌کنند و همین امر باعث کاهش اعتماد به نفس آنها می‌شود. این نوجوانان توانایی مشارکت در اجتماع را ندارند و نمی‌توانند در جمع حضور فعالی داشته باشند.

درمان گوشه گیری نوجوان

درمان گوشه گیری نوجوان

نوجوان گوشه گیر باید تحت درمان قرار بگیرد تا با مشکلات بیشتری مواجهه نشود. به همین دلیل والدین باید این موضوع را جدی بگیرند و در رابطه با گوشه‌گیری و انزوای نوجوان اقدامات لازم را انجام دهند. در این بخش مقاله راجع به روش های درمان گوشه‌گیری و انزوای نوجوان صحبت کرده ایم.

✨ نوجوانان خود را تشویق کنید

یکی از روش های درمان نوجوان گوشه گیر، تشویق او می‌باشد. این رفتار از مهم ترین شیوه های رفتاری است که والدین باید در نظر داشته باشند. با کمی تشویق و توجه، کودک خود را به زندگی امیدوار کنید. به آنها انگیزه دهید و هدف او را جهت زندگی بهتر مشخص کنید. عدم توجه به نوجوان باعث انزوا طلبی و تنهایی نوجوان می‌شود. بنابراین توجه و تشویق فرزندان خود را جدی بگیرید.

✨ مهارت های فرزند خود را تقویت کنید

یکی از راهکارهای درمانی نوجوان گوشه گیر این است که مهارت های او را تقویت کنید. بی هدفی و بی کاری یکی از دلایل گوشه‌گیری و انزوای نوجوان است. سعی کنید که نوجوان را به سمت علایق خود سوق دهید و در زمینه مورد علاقه او را مورد حمایت خود قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح با نوجوان کلیک کنید.

✨ نوجوان خود را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه فرزندان با دیگران از دلایل تبدیل فرزند به نوجوان گوشه گیر می‌شود. زمانی که فرزندان خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، احساس عدم کارآمدی به آنها می‌دهید و نوجوان را محکوم به بی فایده بودن خواهید کرد. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق باید نوجوان را مورد حمایت قرار دهید و هرگز او را با دیگران مقایسه نکنید.

✨ از روانشناس راهنمایی بگیرید

یکی از اصلی ترین روش های درمان نوجوان گوشه گیر، راهنمایی از روانشناس است. روانشناس نوجوان به شما کمک می‌کند تا در نقش والدین؛ رفتار کار آمد و مناسبی داشته باشید. همچنین برای رهایی از تنهایی و کسب مهارت برقراری ارتباط با دیگران؛ به فرزندان شما راهکارهای مناسب ارائه می‌شود.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، نوجوان گوشه گیری به دلیل برخی از اتفاقات، مانند سن بلوغ؛ چنین رفتارهایی را از خود نشان می‌دهد. اگر متوجه گوشه گیری نوجوان شدید، حتما او را مورد بررسی قرار دهید و به دنبال حل مشکل باشید. در این زمینه از روانشناس نوجوان راهنمایی بگیرید و نوجوان را به روان درمانی تشویق کنید. مرکز مشاوره آواژه به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوجوان گوشه گیر می توانید با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی آواژه از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره